"Jestli (ruský prezident Vladimir) Putin vyhraje, nebude to jenom velká prohra pro Ukrajinu, ale bude to prohra a velké nebezpečí pro nás všechny. Svět kvůli tomu bude ve větším nebezpečí a všichni budeme zranitelnější vůči další ruské agresi," řekl Stoltenberg na úterní tiskové konferenci v belgické metropoli před dvoudenním zasedáním aliančních ministrů obrany.

"Je to možné," odpověděl na tiskovém brífinku Peskov na dotaz, zda lze Stoltenbergova slova pokládat za potvrzení účasti NATO v konfliktu na Ukrajině. Ten Rusko rozpoutalo svou únorovou invazí.

"NATO není stranou konfliktu. Ale naše podpora hraje klíčovou roli," řekl také v úterý Stoltenberg, na tiskové konferenci před dnešním jednáním aliančních ministrů obrany. Ujistil, že Severoatlantická aliance v další podpoře Ukrajiny nepoleví a že jedná o navýšení výroby zbraní a munice. Kyjev podle něj na obranu před ruskou agresí naléhavě potřebuje systémy protivzdušné obrany, americké salvové raketomety a přesně naváděnou munici.

Na otázku, zda Moskva v souvislosti s vyjádřením Stoltenberga podnikne nějaké kroky, Peskov poznamenal, že Rusko "je podniká od 24. února". V ten den ruská vojska vpadla ze tří směrů na Ukrajinu.