Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kreml varuje Ukrajinu před použitím britských zbraní k zásahům cílů v Rusku

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Rusko slibuje reakci, pokud Velká Británie pod svým novým politickým vedením povolí Ukrajině, aby používala britské zbraně k útokům na ruské území. Ve středu to řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. 

Nový britský premiér a lídr labouristů Keir Starmer podle webu Bloomberg na okraj summitu NATO ve Washingtonu naznačil, že ukrajinská armáda by mohla použít rakety Storm Shadow, které poskytla Velká Británie, k zásahu cílů na ruském území. 

Peskov v reakci pro novináře řekl, že Kreml zatím takové vyjádření nezachytil. "Pokud to tak je, je to, samozřejmě, další nezodpovědný krok směrem ke zvyšování napětí a vážné eskalaci situace," konstatoval mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Mluvčí už v úterý uvedl, že Rusko bude s ohledem na údajný protiruský étos NATO a domnělou účast členských zemí aliance v konfliktu na Ukrajině bedlivě sledovat prohlášení i rozhodnutí během červencového summitu.

"Budeme summit sledovat opravdu podrobně, protože Severoatlantická aliance jako aliance vnímá Rusko jako svého nepřítele a soupeře. A tato aliance se podílí na konfliktu na Ukrajině, bojuje za Ukrajinu," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ruské státní agentury TASS. Moskva se podle jeho slov chce soustředit na jakoukoliv rétoriku, jednání či rozhodnutí, která budou učiněna. 

Letošní summit NATO se koná od úterý do čtvrtka v americkém Washingtonu a je posledním za vedení současného generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Česko reprezentuje delegace, kterou tvoří prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) a náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka. 

Témata:  Dmitrij Peskov Rusko Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy