Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krev zbarvila řeku u hranice KLDR doruda, lidé mají strach

Řeka, ilustrační fotografie
Řeka, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Řeka poblíž hranice mezi Severní a Jižní Koreou se zbarvila doruda poté, co ji znečistila krev z prasat utracených kvůli prasečí chřipce. Jihokorejské úřady ve snaze zastavit šíření nákazy vybily 47.000 vepřů, informoval server BBC.

Silné deště spláchly krev z místa, kde byla prasata utracena, do přítoku hraniční řeky Imdžin. Místní úřady odmítly obavy, že krev může způsobit šíření nákazy na další živočichy. Sdělily nicméně, že podnikly kroky k zamezení dalšího znečištění vodního toku.

Prasečí chřipka je vysoce nakažlivá a nevyléčitelná. Uhynou téměř všichni vepři, kteří se jí nakazí. Pro člověka nebezpečná není.

Hromadná porážka prasat se uskutečnila o víkendu, přičemž mršiny byly údajně ponechány na místě poblíž mezikorejské hranice v přistavených nákladních vozech. Zpoždění v dodávce plastových kontejnerů používaných pro utracená zvířata způsobilo, že prasata nemohla být ihned odstraněna.

Prasečí chřipka se v Jižní Koreji objevila teprve nedávno. Vyrojily se spekulace, že se nákaza do země dostala přes přísně střeženou demilitarizovanou zónu, která odděluje Jižní a Severní Koreu. V KLDR byl první případ prasečí chřipky zaznamenán v květnu a Jižní Korea vyvinula velké úsilí, aby nemoc přes hranici nepronikla. Podél hranice například stavěla ploty a armáda měla povolení střílet na divoká prasata v demilitarizované zóně.

Navzdory všem preventivním opatřením se 17. září v Jižní Koreji vyskytl první případ a od té doby dalších 12. V celé zemi je kolem 6700 prasečích farem.

Současná vlna prasečí chřipky se začala šířit z Afriky, přes Evropu a Rusko došla až do Číny a dalších asijských zemí, jako je Vietnam či Filipíny. Jen v Číně bylo v důsledku epidemie utraceno na 1,2 milionu vepřů.

Témata:  Jižní Korea prasečí chřipka vepři Severní Korea řeky

Související

Aktuálně se děje

8:21

Drama na D2. Autobus skončil kvůli mikrospánku řidiče v příkopu

S komplikacemi se od brzkých ranních hodin setkávají řidiči na dálnici D2 ve směru na Brno. Převrátil se tam zahraniční autobus. Několik lidí se při nehodě zranilo. Panuje důvodné podezření, že řidič měl mikrospánek a vjel s vozidlem do příkopu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy