Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Krutý život muslimek. V Saúdské Arábii zavírají ženy do útulků

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Saúdská Arábie sice zrušila omezení svobodného pohybu žen, když jim povolila cestovat bez svolení poručníků, v platnosti ale zůstala pravidla, jimiž lze stále ženám volnost omezit. Jak dnes napsala agentura AFP, je dokonce možné nechat ženy zavřít do útulků, které se příliš neliší od věznic.

Království praktikuje instituci poručnictví, takže ženy o sobě bez svolení mužských poručníků nemohou plně rozhodovat. Poručníkem bývá nejbližší mužský příbuzný.

V srpnu Rijád oznámil, že ženám starším 21 let se budou vydávat cestovní pasy a ženy budou moci bez svolení kohokoli jiného cestovat do zahraničí. Za rozhodnutím stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, který chce poměry v konzervativním království modernizovat.

Rozhodnutím o vydávání cestovních dokladů však nepadlo pravidlo zvané taghajjab (nepřítomnost). Nejbližší mužský příbuzný podle něj stále může policii oznámit absenci příbuzné, což může skončit jejím zatčením a eventuálním umístěním do útulku pro ženy, uvádí saúdskoarabská odbornice na záležitosti oblasti Perského zálivu Ímán Husajnová.

I nejmenovaný západní diplomat, jehož oslovila AFP, se domnívá, že tato možnost ohlásit nepřítomnou je velkou trhlinou rozhodnutí o cestovních pasech. "Občané Saúdské Arábie nemohou svým dcerám zabránit, aby si obstaraly pas, ale pořád je mohou policii nahlásit jako nezvěstné, a ta je přivede zpět domů," uvádí diplomat. Přitom už loni členové poradní rady ministerstvu spravedlnosti doporučili systém taghajjabu zrušit, ale úřad na to nereagoval.

Zájem o cestovní pasy je značný, přichází si pro ně stále více žen. Na sociálních sítích se ale mnozí reformě vysmívají. Objevují se například vtipy, kdy přichází zahalené ženy z jedné strany hranice a z druhé vycházejí už jen lehce oblečené.

Ochránci lidských práv z organizace Human Rights Watch (HRW) tvrdí, že poručník může i nyní získat soudní rozhodnutí, které jeho příbuzné zakáže vycestovat. Může i poslat stížnost na "neposlušnost" dotyčné, což může skončit i uvězněním.

Ačkoli Saúdské Arabky mohou díky uvolnění poměrů od loňska samy řídit automobil, v případě povolení sňatku se bez souhlasu poručníka neobejdou, píše AFP.

Francouzská agentura hovořila se dvěma ženami, které strávily téměř rok v útulku pro ženy. Dostaly se tam, když se pokusily od rodiny uprchnout kvůli tomu, co označily za špatné zacházení. V útulku je kamery sledovaly 24 hodin denně. V případě, že jsou chovanky potrestány, vykonají trest bičováním muži. Vedení útulku si také vede záznamy o menstruacích žen. Husajnová tvrdí, že pokud o propuštění nepožádá poručník, mohou zůstat ženy v těchto zařízeních dlouho.

To byl i případ dvou žen, s nimiž hovořila AFP. Jelikož si pro ně rodiny nepřišly, byly převezeny do jiného zařízení, jemuž se říká přijímací domy. Jsou prý plné deprimovaných žen, o které rodiny neprojevily zájem už několik let. Panuje tam násilí a navzdory přísné ostraze se odtud ženy snaží uprchnout.

Témata:  Saúdská Arábie muslimové Islám

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.