Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuleba chce, aby africké státy podpořily Ukrajinu proti Rusku

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba
Foto: Facebook Dmytro Kuleba

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval africké státy, aby přestaly být neutrální v otázce války na Ukrajině. Kuleba ve středu podle AP v Etiopii řekl, že Kyjev velmi naštval přístup některých afrických zemí. Vyzval je proto, aby nabídly diplomatickou podporu zemi, která čelí ruské agresi.

"Neutralita není odpovědí," řekl Kuleba novinářům a zdůraznil africkým státníkům, že k narušení mezinárodně uznávaných hranic a zločinům může výhledově dojít i v jejich bezprostředním okolí.

Ministr zároveň vyzval africké země, aby podpořily desetibodový mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ukrajina podle něj stojí o oboustranně výhodné vztahy s Afrikou.

"Musíme si navzájem připomenout, jak důležitá je Afrika pro Ukrajinu a naopak," dodal Kuleba, jehož země vyváží do Afriky značnou část své produkce obilovin.

Témata:  Dmytro Kuleba Afrika Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

2. července 2026 16:55

Petr Janda navnadil fanoušky. Pracuje na novince, odhalil datum

Je to až neuvěřitelné, jak akční je stále Petr Janda. Olympic i po desítkách let na scéně stále koncertuje a neobjíždí česká města a obce jen se starými hity, které by fanoušci slyšeli ze všeho nejraději. Co má Janda v plánu v dalším průběhu letošního roku?

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy