Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kuleba má za jisté, že jeho země nakonec od spojenců dostane stíhačky

Dmytro Kuleba
Dmytro Kuleba
Foto: Facebook Dmytro Kuleba

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba považuje za jisté, že jeho země nakonec od spojenců dostane stíhačky na obranu proti ruské invazi. Řekl to dnes na tiskové konferenci v Mnichově. Na zdejší bezpečnostní konferenci podle agentury DPA také vyzval k dodávkám kazetové munice Ukrajině. Tato munice je přitom v mnoha zemích zakázaná.

"Dovolím si tvrdit, že Ukrajina letadla dostane, je to otázka času a postupu," řekl Kuleba. Některé západní státy už jeho zemi přislíbily tanky či střely dlouhého doletu, s dodávkami stíhaček ale váhají. Kyjev na dodávky těchto i dalších zbraní opakovaně apeluje i kvůli očekávané jarní ofenzivě Ruska.

Kuleba také považuje za správné dodávky kazetové munice. Uvedl, že Ukrajina nepodepsala dohodu o jejím zákazu, a proto by vše bylo právně v pořádku. Slíbil také, že by ji jeho země nasadila jen proti ruským silám, které tak podle něj činí opakovaně.

Kazetová munice označuje rakety a bomby, které nad cíl vynesou kontejner obsahující řadu menších pum. Ty se po otevření kontejneru uvolní a dopadnou na poměrně velký prostor na zemi. Často se využívají k likvidaci živé síly nepřítele.

V roce 2008 byla podepsána úmluva o zákazu kazetové munice, k níž se připojilo i Česko. Země jako Rusko, USA nebo Čína ji ale nepodepsaly.

Témata:  Dmytro Kuleba Ukrajina

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy