Na Ukrajinu míří více než tisícovka cizinců ze 16 zemí, aby se připojili k nově vytvořené mezinárodní legii. Novinářům to dnes sdělil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, podle něhož se další lidé ze zahraničí stále hlásí, aby se zapojili do bojů proti invazním ruským silám. Šéf ukrajinské diplomacie rovněž uvedl, že zbraně Ukrajině poskytuje 19 zemí, deset pak makrofinanční pomoc a 22 států humanitární pomoc.
"Zmobilizovali jsme mezinárodní protiválečnou koalici, která čítá nejméně 86 států a 15 mezinárodních organizací," uvedl Kuleba na dnešní virtuální tiskové konferenci podle ukrajinské tiskové agentury Unian.
"Na Ukrajinu už přijíždějí dobrovolníci ze 16 zemí, kteří jsou připraveni bojovat po boku ukrajinských lidí proti agresorovi. Jejich celkový počet už přesáhl tisíc osob a žádosti stále přicházejí," cituje dále ministra agentura Interfax-Ukrajina.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve vyzval cizince, aby přijeli bránit Ukrajinu po boku ukrajinské armády, a informoval o vytvoření legie. Od začátku března zavedl bezvízový styk pro cizince, kteří se chtějí připojit k mezinárodní legii na obranu Ukrajiny, poznamenal Unian, podle něhož je tento režim zaveden dočasně na dobu válečného stavu.
Na 50 dobrovolníků se přihlásilo do mezinárodní legie na ukrajinském konzulátu v Barceloně. Jsou mezi nimi Španělé, ale i cizinci. Například šestačtyřicetiletý Kolumbijec Luis Castaňo, který doma dříve bojoval proti levicovým povstalcům z organizace FARC, či Španěl marockého původu Hakim, který naopak se zbraněmi nemá žádné zkušenosti. "Musím to udělat pro lidi, kteří trpí. Strach nemám, svůj osud si nevybíráme," řekl deníku El País. "Dnes je to Ukrajina, zítra se to může stát u nás," míní další Kolumbijec, který žije ve Španělsku s manželkou a dvěma dětmi. Rodina o jeho rozhodnutí ještě neví a bude to pro ni zřejmě rána, řekl španělskému deníku, aniž by uvedl své jméno.
Na Ukrajinu chtějí jet bojovat také někteří Češi. Učinit tak mohou legálně pouze v případě udělení výjimky od prezidenta republiky. Politici také zvažují změnu zákona, která by službu v ukrajinské armádě umožnila. Některé země už službu v ukrajinské armádě svým občanům povolily.
Na Pražský hrad se podle jeho mluvčího dosud obrátilo asi 300 zájemců o výjimku pro zapojení se do cizí armády. Na ministerstvu obrany evidují více než 100 uchazečů, další na úřad podle jeho mluvčí volají. Ministerstvo obrany už v úterý uvedlo, že někteří lidé se mohli obrátit na oba úřady zároveň.
Španělsko dodá Ukrajině granátomety, kulomety a munici
Španělsko posílá na Ukrajinu zásilku granátometů, kulometů a munice. Podle španělské ministryně obrany Margarity Roblesové má výzbroj pomoci odrazit ruskou invazi. Informovala o tom agentura Reuters.
"V této první zásilce, která poletí na palubě dvou letadel, pošleme 1370 protitankových granátometů, 700.000 nábojů do pušek a kulometů a také lehké kulomety," uvedla Roblesová v rozhovoru pro televizi Antena3. Dodala, že letadla dopraví materiál do východního Polska, odkud si jej vyzvednou ukrajinští představitelé.
"Je to velmi důležité, protože (vybavení) umožňuje velmi individualizovanou obranu. Mohou jej ovládat i lidé bez zkušeností s používáním zbraní," dodala ministryně.
Premiér Pedro Sánchez již během dne v parlamentu uvedl, že Španělsko pošle zbraně přímo Ukrajině. Dříve tak plánovalo učinit pouze prostřednictvím společného programu dodávek Evropské unie.
V Paříži zadrželi 14 ukrajinských legionářů v autobuse do Polska
Čtrnáct Ukrajinců z francouzské Cizinecké legie zadrželi v úterý v Paříži v autobuse mířícím do Polska. Armádní zdroje dnes agentuře AFP sdělily, že nebylo možné potvrdit, zda měli muži v úmyslu zapojit se do bojů na Ukrajině. Nenašly se u nich nicméně zbraně ani jiné vojenské vybavení.
Devět ze zadržených legionářů mělo povolení k opuštění útvaru, které je ale neopravňuje k opuštění země. Pět jich nemělo ani povolení k opuštění svého útvaru a z toho po čtyřech se už pátralo, uvedl generál Alain Lardet, velitel Cizinecké legie. Zatímco u zadržených legionářů se nenašly zbraně, jejich spolucestující v autobuse si vezli předměty, z nichž bylo jasné, že jeli na Ukrajinu připraveni bojovat, uvedla AFP.
Francouzská Cizinecká legie je elitní jednotka francouzské armády, do které se mohou zapsat lidé z celého světa. Ti po několika letech služby nebo na základě "prolité krve" mohou získat francouzské občanství. Z 9000 členů jednotky je nyní 710 ukrajinského původu. Podle generála Lardeta mezi nimi od začátku ruské invaze na Ukrajinu "panuje velký neklid, jelikož se strachují o své rodiny".
Vedení legie začalo na požádání Ukrajincům udělovat zvláštní patnáctidenní propustku, aby mohli vycestovat do země sousedící s Ukrajinou a na hranicích zabezpečit své blízké. Propustka jim nicméně zakazuje překročit ukrajinskou hranici.
Devět ze 14 zadržených legionářů nebude potrestáno, jelikož u sebe měli klasickou propustku, která jim umožňovala volně se pohybovat po Francii. Zbylých pět mužů se však podle Lardeta "hrubě prohřešilo proti kodexu legií a budou potrestáni odebráním volných dnů".
Od začátku ruské invaze z francouzské Cizinecké legie dezertovalo už 25 legionářů, kteří se vydali "bojovat s Rusy". "S nimi legie přerušila vazby. Jsou nicméně oddáni věci, za kterou je nesoudím," dodal Lardet.
Témata: válka na Ukrajině, Armáda Ukrajina
Související
20. dubna 2025 9:35
19. dubna 2025 19:58
19. dubna 2025 18:43
19. dubna 2025 14:50
19. dubna 2025 9:52
18. dubna 2025 21:13