Ukrajinské analytické centrum následně oznámilo, že podle jeho předběžných dat mohou běloruské jednotky dnes po deváté hodině (20:00 SEČ) napadnout Ukrajinu, napsala agentura Unian. Ukrajina dala najevo odhodlání se bránit, pokud běloruští vojáci vstoupí do země.

Ukrajinské úřady podle armády obdržely informaci, že ruské letouny odstartovaly z letiště v Bělorusku, vnikly do ukrajinského vzdušného prostoru, odkud zaútočily na příhraniční běloruskou obec Kopani. "Je to provokace. Cílem je zatáhnout ozbrojené síly Běloruské republiky do války s Ukrajinou," uvedlo na facebooku velitelství.

"Oficiálně vyhlašujeme: Ukrajinská armáda neplánovala a neplánuje podnikat žádné agresivní akce proti Běloruské republice," uvedla podle agentury Reuters v této souvislosti ukrajinská bezpečnostní služba.

Běloruské ministerstvo obrany podle státní tiskové agentury BelTA uvedlo, že informace o útoku na běloruskou vesnici je "naprostý nesmysl".

Podle ukrajinského prezidentského poradce Oleksije Arestovyče udělá Rusko vše pro to, aby zatáhlo Bělorusko do války. "Věřím, že (běloruské vedení) učiní maximum, aby se tomuto scénáři vyhnulo," řekl Arestovyč.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko poskytl ruské armádě území své země k útoku na Ukrajinu, dosud se však zdráhal vstoupit do otevřené války s Ukrajinci. Bělorusko bylo dějištěm třech kol jednání mezi Kyjevem a Moskvou o příměří.

Lukašenko při dnešním jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že Ukrajina se připravovala k útoku i na běloruské území. Ruská invaze podle něj ukrajinskému útoku na Bělorusko pomohla předejít, informovala dnes agentura RIA Novosti.

Ukrajinské úřady ale trvají na tom, že Bělorusko vpád na Ukrajinu zamýšlí. Ukrajinské Centrum pro strategickou komunikaci a informační bezpečnost tvrdí, že vpád běloruských vojsk je možný je ještě dnes.

"Po prvním kole rozhovorů s Moskvou Putin a Lukašenko učinili každý po jednom telefonátu. Je možné, že vydali následující rozkazy: Putin k provedení provokací, ostřelování běloruského území ruskými letadly z Ukrajiny; Lukašenko k přípravě běloruských ozbrojených sil na invazi na Ukrajinu. Podle našich předběžných dat se (Bělorusové) mohou zapojit do invaze 11. března ve 21:00," uvedli analytikové na facebooku.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov varoval Minsk, že Ukrajina se bude bránit, pokud "jediný (běloruský) voják překročí naši hranici". "Je lepší zůstat doma, než se stejně jako mnoho ruských vojáků vracet domů jako 'náklad 200'," řekl podle agentury Interfax-Ukrajina Danilov s odkazem na hovorové označení pro přepravu těl padlých vojáků.