reklama

Použití násilných prostředků vůči protestujícím není na Kypru obvyklé. Úřady dnešní shromáždění nepovolily a jako důvod uvedly protikoronavirová omezení. Za stávajících opatření mohou obyvatelé Kypru opustit dvakrát za den bydliště, aby si vyřídili nutné záležitosti.

Kyperskou společností zmítá kauza údajné korupce týkající se programu udělování pasů výměnou za investici v objemu alespoň dvou milionů eur (asi 51,5 milionu Kč) do místní nemovitosti. Kyperská vláda začala tuto možnost nabízet v roce 2013 v souvislosti s finanční krizí. Zájemce o pas kromě toho musel splnit několik dalších podmínek, včetně daru 100.000 eur (2,6 milionu Kč) vládnímu rozvojovému fondu, a mít čistý trestní rejstřík.

Kyperská vláda program náhle ukončila v listopadu loňského roku, když se jeden novinář vydával za zástupce fiktivního čínského investora odsouzeného za praní špinavých peněz a skrytou kamerou natočil předsedu parlamentu, který i přesto dal najevo, že zařízení pasu nebude problém.

Přestože program byl již ukončen, stále budí rozruch a opoziční politici, novináři nebo lidé na sociálních sítích poukazují na zakořeněnou korupci.

"Rozdělení a korupce jdou ruku v ruce," hlásal dnes transparent jednoho z protestujících v odkazu na přetrvávající rozdělení Kypru. Na dalším transparentu byl obrázek kyperského pasu a heslo 'Tohle je kapitalismus. Hloupé!'.

reklama