Slovensko zaznamenalo v úterý druhý nejvyšší počet laboratorními testy potvrzených nových případů koronavirové nákazy od loňského propuknutí epidemie covidu-19. Zároveň v nemocnicích výrazně přibylo covidových pacientů. Vyplývá to z dnešních údajů slovenských úřadů.
Podle dnešního rozhodnutí vlády bude v zemi od příštího týdne už téměř polovina okresů v nejvyšším stupni koronavirového rizika, při kterém se uplatňují nejpřísnější omezení. Premiér Eduard Heger se vyslovil pro mírnější omezení pro lidi očkované proti covidu-19.
Laboratoře na pětimilionovém Slovensku v úterý odhalily 5361 infikovaných. Vyšší denní přírůstek měla země pouze loni 30. prosince, kdy přibylo 6315 nakažených. V nynější třetí vlně koronavirové infekce podruhé zaznamenala země za jeden den přes 5000 nových případů nákazy.
V souvislosti s koronavirem se na Slovensku prudce zvýšil počet pacientů v nemocnicích. V úterý bylo s potvrzeným covidem-19 hospitalizováno 1774 osob, o 344 pacientů více než v pondělí. Osm z deseti zmíněných pacientů nebylo plně naočkováno proti covidu-19. Zhruba každý desátý covidový pacient potřebuje podporu umělé plicní ventilace; v absolutním vyjádření jde o nejvyšší počet od května. Kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů v nemocnicích nakažených koronavirem zdravotnická zařízení postupně omezují vykonávání zákroků, které lze odložit.
"Blížíme se k bodu, kdy budeme muset přijmout tvrdší opatření," řekl novinářům ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský v reakci na data o šíření infekce. Dodal, že bude potřeba například zpřísnit kontroly dodržování protiepidemických opatření v regionech, které jsou nejvíce zasažené koronavirovou nákazou.
Od příštího týdne bude už 36 z celkového počtu 79 okresů na Slovensku v nejvyšším stupni epidemického rizika. V praxi to znamená kromě jiného výraznější omezení pro fungování některých provozů a konání hromadných akcí. Například ubytovací zařízení nesmějí v takových okresech poskytovat služby turistům, restaurace mohou vydávat jídlo pouze přes okénko nebo ho rozvážet. Přerušit činnost ve zmíněných regionech budou muset fitness a wellness centra, jakož i aquaparky. Mezi takzvanými černými okresy, kterých je nyní 24, budou také regiony ve Vysokých a Nízkých Tatrách. Naopak například Bratislava by se nejpřísnějším omezením měla vyhnout, a to kvůli vysokému podílu naočkovaných starších obyvatel, díky kterému se region automaticky přesouvá do nižšího stupně epidemického rizika.
Premiér Heger se vyslovil pro to, aby lidé očkovaní proti covidu-19 mohli navštěvovat vybrané provozy i v černých okresech, příslušné rozhodnutí ale musejí podle něj přijmout odborníci. "Tomuto se potřebujeme věnovat, abychom provozy mohli vrátit do života pro naočkované lidi, protože víme, že nejsou ohrožení," řekl podle portálu teraz.sk. Heger na tiskové konferenci na východním Slovensku.
Také Česko čelí stoupajícímu počtu nových případů nákazy koronavirem. V úterý testy potvrdily v ČR 9902 případů nákazy, což je nejvyšší denní přírůstek od 23. března.
Navzdory tomu, že tempo šíření koronavirové infekce na Slovensku výrazněji zrychluje od září, zájem veřejnosti o očkování proti covidu-19 zůstává nízký. Slovensko se tak v EU řadí k zemím s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva a některé státy ho zařazují do epidemicky vysoce rizikových zemí. To v praxi znamená cestovní komplikace především pro neočkované.
Slovensko v souvislosti s rychlejším šířením koronavirové infekce postupně zpřísňuje protiepidemická omezení. Ta na rozdíl od předchozí vlny koronaviru už nejsou uplatňována plošně pro celou zemi, ale rozsah opatření v jednotlivých okresech závisí na jejich zařazení do některého z pěti stupňů epidemického rizika.
Související
27. listopadu 2024 13:22
18. listopadu 2024 17:25
16. listopadu 2024 18:52
16. listopadu 2024 7:38
16. listopadu 2024 6:57
29. října 2024 9:09