reklama

Lavrov, který naposledy navštívil KLDR ještě před pandemií covidu-19 v roce 2018, se setkal se severokorejským protějškem. "Velice si vážíme vaší principiální a jasné pomoci pro ruské akce v souvislosti se speciální vojenskou operací na Ukrajině," citoval slova ministra server DW.

Šéf ruské diplomacie stráví v Severní Koreji dva dny. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova může probíhající návštěva položit stavební kámen pro budoucí cestu prezidenta Vladimira Putina do izolované asijské země.

USA v pátek vyjádřily přesvědčení o tom, že Severní Korea dodala více než tisíc kontejnerů s vojenským vybavením a municí Rusku, aby podpořila jeho agresi vůči sousední zemi. Součástí zbrojní pomoci mají být rakety či dělostřelecké náboje. Bílý dům zveřejnil snímky, o nichž tvrdí, že ukazují náklad kontejnerů na lodi s ruskou vlajkou.

"Odsuzujeme Severní Koreu za poskytování vojenského vybavení, které bude použito k útoku na ukrajinská města, k vraždění ukrajinských civilistů," řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Podle Američanů podkopává rozšiřující se vojenské partnerství mezi asijskou diktaturou a Ruskem regionální stabilitu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v září strávil několik dní v Rusku, jednal i s prezidentem Vladimírem Putinem. Šlo o první zahraniční návštěvu diktátora od začátku pandemie nemoci covid-19, která vedla k uzavření hranic KLDR.

Lavrov dnes informoval protistranu také o Putinově návštěvě Číny, uvedla DW s odvoláním na ruská média. Moskva se od loňského začátku invaze na Ukrajinu snaží prohloubit vztahy také s Pekingem.