Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lavrov je první vysoký představitel Kremlu naznačující zájem Ruska o získání Charkova

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
Foto: BBC

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov signalizoval záměr Ruska zmocnit se města Charkov v budoucí významné ruské útočné operaci, uvádí Institut pro studium války (ISW) a dodal, že je to první vysoký představitel Kremlu, který Charkov označil za možný cíl při předpokládané ruské ofenzivě. 

Ukrajinci varovali již v minulých měsících, že v létě se ruská armáda může pokusit o obsazení tohoto města, informuje Ukrajinská pravda.

Podle ISW by plánovaná útočná operace v Charkově představovala obrovskou výzvu pro ruské síly. Institut dále zdůrazňuje, že americká vojenská pomoc, o níž se bude hlasovat v sobotu v americkém Kongresu, je pro Ukrajinu klíčová pro odolání jakémukoli letnímu útoku včetně ruské operace v Charkově. V nedávném rozhovoru s ruskými propagandisty Lavrov naznačil, že město hraje důležitou roli v plánu prezidenta Putina na vytvoření demilitarizované "sanitární zóny" na Ukrajině za účelem ochrany ruských pohraničních osad.

Lavrov uvádí, že Putin jasně vyjádřil požadavek, aby ruské síly posunuly frontovou linii dostatečně daleko na Ukrajinu, přičemž konkrétně zmínil Charkovskou oblast. Cílem je umístit ruské osady mimo dosah ukrajinských úderů. ISW však upozorňuje, že tato definice je nejasná a může zahrnovat celé území Ukrajiny, zejména pokud by existoval nezávislý ukrajinský stát ochoten bránit se.

Lavrov reagoval na otázku ohledně dalšího postupu ruských sil po vytvoření "sanitární zóny" s tvrzením, že ruské úřady jsou pevně přesvědčeny o nutnosti pokračovat v ruské válce proti Ukrajině. Jeho odpověď naznačuje, že Lavrov souhlasí s komentářem, který naznačoval, že ruské síly budou muset pokračovat v útocích na Ukrajinu i po vytvoření "sanitární zóny". Tato interpretace Lavrovových slov podle ISW naznačuje, že Kreml pravděpodobně využije myšlenku neustále se pohybující "sanitární zóny" jako ospravedlnění pro další ruské útočné operace na Ukrajině.

Obrana je vyčerpaná, Rusové budou mít vše jednodušší

Schopnosti ukrajinské protivzdušné obrany zůstávají omezené a degradované, což ruským letadlům umožňuje volně operovat bez ohrožení v určitých kritických oblastech fronty. Uvádí Ukrajinská pravda.

Kvůli vyčerpání ukrajinské protivzdušné obrany na frontě podporují ruské letouny konzistentní a rychlé ruské úspěchy, mimo jiné u města Chasiv Jar v Doněcké oblasti.

Schopnost ruských letadel operovat v hloubkách přes 100 kilometrů v ukrajinském vzdušném prostoru blízko frontové linie bez výraznějších ztrát je známkou toho, že ukrajinská protivzdušná obrana v této oblasti v současné době není dostatečná k tomu, aby omezila nebo odradila ruská letadla od operace na frontové linii. . 

Schopnost Ukrajiny provádět dálkové útoky na ruská strategická letadla zapojená do boje by mohla dočasně omezit ruské letecké operace, jak tomu bylo v minulosti s taktickými letouny. 

Tato ukrajinská úderná schopnost však nemůže kompenzovat kritický nedostatek prostředků protivzdušné obrany v celé zemi. Ukrajinské síly musí určit, jak rozmístit své omezené prostředky protivzdušné obrany. To je spojeno se značnými náklady.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Sergej Lavrov

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy