reklama

"Pokud to bude záviset na Ruské federaci, válka nebude. Nechceme války, ale nedovolíme, aby byly hrubě napadány nebo ignorovány naše zájmy," řekl Lavrov v době vysokého napětí mezi Moskvou a Západem kvůli soustředění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Kyjev a Západ se obávají, že se Moskva chystá napadnout svého západního souseda, zatímco Rusko takový scénář opakovaně popírá.

Minulý měsíc Moskva vyzvala Washington, aby zaručil, že nepřipustí další rozšíření NATO na východ, ukončí vojenskou spolupráci s bývalými sovětskými republikami, stáhne z Evropy jaderné zbraně a nerozmístí tam žádné útočné zbraně, které by ho mohly ohrozit. Ve středu Moskva obdržela na své bezpečnostní návrhy od Washingtonu a NATO odpovědi.

"Americká reakce je téměř vzorem diplomatické slušnosti. Od NATO je odpověď tolik ideologizovaná, tolik dýchá výjimečností Severoatlantické aliance, jejím zvláštním posláním, jejím mimořádným předurčením, že jsem se trochu styděl za ty, kdo tyto texty psali," řekl Lavrov.

Už ve čtvrtek ruský ministr prohlásil, že odpovědi USA na bezpečnostní návrhy Ruska postrádají kladnou reakci na klíčový požadavek nepřípustnosti rozšiřování NATO na východ, ale dávají prostor k zahájení vážného dialogu o tom, co označil jako druhořadé otázky. Dnes prohlásil, že v reakci Západu v těchto podružných otázkách vnímá "zárodky racionality", podotkla agentura TASS, podle níž jde o omezení rozmístění raket středního a kratšího doletu. Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) formálně zanikla v roce 2019 poté, co od ní odstoupily USA i Rusko. Obě velmoci se předtím vzájemně obviňovaly z jejího porušování.

Lavrov dnes coby další body možného vyjednávání zmínil také opatření s cílem deeskalace napětí a budování důvěry, posunutí vojenských cvičení dále od hranic oddělujících NATO a Rusko či pravidla pro předcházení nehodám mezi válečnými loděmi a letadly. Ruský diplomat prohlásil, že Moskva navrhla projednání těchto otázek už před lety, ale Washington a jeho spojenci se tím až dosud nezabývali.

Ministr zdůraznil, že Rusko má především zájem na nerozšiřování NATO směrem na východ a nerozmisťování aliančních zbraní v blízkosti ruských hranic. Washington ovšem podle středečního prohlášení šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena dal jasně najevo, že nehodlá jednat o požadavku, aby se jednotky NATO a zbraně stáhly z východu Evropy a aby se Západ zaručil, že se Ukrajina nepřipojí k NATO. Vyjádřil ale ochotu debatovat o dalších bodech, jako je kontrola zbrojení či opatření na budování důvěry.

Spojené státy dnes Lavrov podle agentury Reuters obvinil, že využívají vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k vyvolávání napětí ve vztazích s Moskvou. Prohlásil, že Rusko by možná mělo zvážit preventivní opatření na ochranu svých diplomatů na Ukrajině. Reagoval tak na fakt, že USA a některé další západní země nedávno dočasně stáhly rodiny svých diplomatů z Kyjeva. "Znamená to, že vědí něco, co ostatní nevědí? Možná bychom i my měli v očekávání nějakých provokací z jejich strany přijmout preventivní opatření pokud jde o naše diplomaty," poznamenal Lavrov.