reklama

K ruské invazi na Ukrajinu se jihoafrická vláda staví neutrálně, tamní opozice však dnešní schůzku označila za necitlivou.

Konflikt mezi Moskvou a Západem se podle Lavrova blíží skutečné válce a nemůže být nadále označován za hybridní boj. Dohodu o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů šéf ruské diplomacie označil za "víceméně fungující". Problémům s vývozem vlastních plodin podle něj ale v současnosti čelí Rusko.

Ukrajinské velvyslanectví v JAR Lavrovovu návštěvu nekomentovalo. Ambasáda ale podle tamních činitelů JAR už dříve požádala, aby na jednání skupiny států G20 podpořila desetibodový mírový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Plán mimo jiné vyzývá ke stažení ruských vojsk z ukrajinského území nebo ke zřízení speciálního válečného tribunálu, který by soudil zločiny, jichž se Rusové na Ukrajině dopouštějí. Zelenskyj plán skupině G20 představil na videokonferenci loni v listopadu.

Jihoafrická ministryně Pandorová již několikrát zmínila, že se její země nepostaví ani na jednu stranu konfliktu a kritizovala Západ, který podle ní selektivně odsuzuje Rusko a přechází mlčením jiné násilnosti, například izraelskou okupaci Palestiny. JAR má s Ruskem, tradičním spojencem Afrického národního kongresu (ANC), dlouhodobě blízké vztahy.

Vláda jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosy by v konfliktu na Ukrajině ráda zastávala roli prostředníka. "Jako Jihoafrická republika důsledně prohlašujeme, že jsme vždy připravení podpořit mírové řešení konfliktů na (africkém) kontinentu a po celém světě," uvedla Pandorová v prohlášení před jednáním s Lavrovem.

Společné námořní cvičení Ruska, Číny a Jihoafrické republiky se uskuteční od 17. do 27. února, a bude se tak konat na první výročí invaze na Ukrajinu, kterou Rusko zahájilo loni 24. února. Podle ruské státní agentury TASS se cvičení zúčastní mimo jiné ruská válečná loď vyzbrojená nadzvukovými zbraněmi nové generace. Lavrov po jednání s Pandorovou rovněž uvedl, že ohledně společného cvičení "nechce žádné skandály".