reklama

Severoatlantická aliance před několika dny vyzvala Moskvu, aby dodržovala své závazky plynoucí z dohody Nový START. Rusko by podle NATO mělo především umožnit inspekce na svém území. "Těžko si představit, jak důstojníci amerických ozbrojených sil kontrolují vojenské objekty Ruské federace," řekl dnes Rjabkov novinářům. Podle agentury TASS přitom označil Spojené státy za jednu ze stran konfliktu na Ukrajině.

Ten rozpoutalo loni na konci února Rusko svou invazí do sousední země. USA, podobně jako další západní státy, napadenou zemi podporují kromě humanitární pomoci také dodávkami zbraní, aby se Ukrajina mohla vůči agresorovi bránit. Moskva na tuto pomoc Kyjevu reaguje prohlášeními, že západní země se tak přímo zapojují do války.

Washington už na konci loňského roku obvinil Rusko, že své závazky plynoucí z dohody Nový START nedodržuje, když odmítá americkým vyslancům dovolit provádět inspekce na svém území. Rjabkov tehdy uvedl, že současný stav rusko-amerických vztahů neumožňuje nové setkání ohledně jaderné dohody. Dnes tvrdil, že Rusko dodržuje ustanovení týkající se početních limitů odpalovacích zařízení a hlavic. Podle agentury Reuters řekl, že nebylo stanoveno žádné datum nových rozhovorů o dohodě.

Nový START má kořeny na začátku 90. let minulého století, kdy první dohodu START podepsali prezidenti USA a Sovětského svazu George Bush starší a Michail Gorbačov. Dohodu Nový START pak v dubnu 2010 v Praze uzavřeli Barack Obama a Dmitrij Medveděv. O prodloužení úmluvy, která má zatím platit do roku 2026, a o jejím případném rozšíření měli zástupci Moskvy a Washingtonu jednat už dříve, Rusko však jednání odložilo, aniž navrhlo nový termín.