Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Bernard-Henri Lévy
Bernard-Henri Lévy
Foto: Європейська правда

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

„Jsme v tom. Jsme uprostřed třetí světové války. Toto je třetí světová válka,“ uvedl Lévy a podotkl, že její součástí je Rusko, Írán, Čína, Severní Korea, izraelsko-palestinský konflikt, radikální islamismus i ruské pravoslaví. „Všechno se už dalo do pohybu. Jsme uprostřed této války.“ Píše Ukrajinská pravda.

Podle Lévyho západní politici opakují ty samé chyby, jako před druhou světovou válkou, kdy předstírali, že se snaží vyhnout světové válce, ale ve skutečnosti podléhají tzv. mnichovskému duchu. Lévy tvrdí, že v letech 1938 až 1940 evropští lídři odmítali čelit realitě, což je podle něj běžným chováním v lidské historii, zejména na Západě.

V tomto kontextu označil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za odvážného muže, kterých v současné politice není mnoho. „Můj prezident řekl, že Francie považuje tuto válku za naši válku. Že jde o společnou válku. Podle mého názoru jako pozorovatele byl francouzský prezident odvážný zaujmout tuto pozici, protože si nebyl jistý, zda ho podpoří francouzské veřejné mínění.“

Bernard-Henri Lévy připomněl, že v roce 1938 byly Anglie a Francie spolu s Adolfem Hitlerem signatáři Mnichovské dohody. Podle něj duch Mnichova ve Francii stále žije. Prezident Macron se rozhodl proti němu postavit tím, že odmítá podléhat diktátorům jako Putin. Lévy zdůraznil, že ustoupit diktátorské mocnosti, doufajíc, že to uspokojí šelmu, je právě ten duch Mnichova. Macron patří mezi ty, kdo pochopili, že šelmu nesmíte krmit, protože když jí dáte málo, bude vždy chtít víc.

Lévy se domnívá, že veřejné mínění ve skutečnosti sympatizuje s Ukrajinou, ale ve Francii probíhá ideologická bitva kvůli několika proruským osobnostem.

Extrémní pravice i extrémní levice jsou nakloněny Putinovi. Přijímají některé lži a dezinformace z Ruska. Věří, že většina Francouzů podporuje ukrajinskou věc a věří v pravdu.

"Můžeme se radovat," říká... že se prezident Macron rozhodl stát se součástí této většiny. Je to zřejmé z jeho iniciativ na Ukrajině, jako je vytvoření "koalice odhodlaných". Je to velmi důležitý krok, který by neměl být podceňován. Poslední prohlášení jsou pro Francii významným krokem a vyžadují odvahu.

Témata:  válka na Ukrajině Rusko Bernard-Henri Lévy

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy