Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lídr Hizballáhu Nasralláh je po smrti, oznámila izraelská armáda

Hasan Nasralláh
Hasan Nasralláh
Foto: Wikimedia Commons

Izraelská armáda (IDF) v sobotu oznámila, že během pátečních náletů na libanonské hlavní město Bejrút zlikvidovala Hasana Nasralláha, šéfa militantního hnutí Hizballáh. Představitelé Hizballáhu zatím úmrtí nejvyššího vůdce nepotvrdili. 

Zdroj blízký hnutí Hizballáh podle Times of Israel pouze řekl, že kontakt s Nasralláhem byl ztracen během pátečního večera a dosud se ho nepodařilo obnovit. Úmrtí nejvýše postaveného muže nepotvrdil. 

IDF v prohlášení uvedla, že kromě Nasralláha byli zlikvidováni i další velitelé Hizballáhu. "Úder byl proveden, když nejvyšší špičky Hizballáhu byly na velitelství a zabývaly se koordinováním teroristických aktivit proti občanům státu Izrael," sdělila armáda. 

Útoky na sklady zbraní následovaly několik hodin po předchozích izraelských náletech na velitelství Hizballáhu na jižním předměstí Bejrútu. Jejich terčem byl právě Nasralláh. V noci na sobotu přišla další série izraelských vzdušných úderů, byly jich více než dvě desítky. Izraelská armáda vyzvala k evakuaci lidi z několika budov na jižním předměstí libanonského hlavního města. 

"Hizballáh strategicky rozmístil zbraně v civilních oblastech, čímž ohrozil libanonské civilisty ve snaze ublížit izraelským civilistům. Válčíme s Hizballáhem, nikoli s libanonským lidem," uvedla k útoku izraelská armáda. Hizballáh existenci skladů zbraní, které byly cílem útoku, popírá.

Libanonské úřady zatím po útocích z posledních hodin evidují jen šest mrtvých a přes devět desítek zraněných osob. Izraelci ale předpokládají, že zemřelo až 300 lidí. 

Témata:  Hasan Nasralláh Izraelská armáda Hizballáh Libanon Izrael

Související

Aktuálně se děje

21. června 2025 21:49

Karel Gott a oplétačky s policisty: Proč k němu opakovaně jezdila zásahovka?

Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy