O současné situaci na Ukrajině, kam 24. února vpadla ruská armáda, při konferenčním hovoru diskutovali americký prezident Joe Biden, jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz, Draghi a britský premiér Boris Johnson.

"Lídři opět potvrdili význam jednotných úmyslů a kroků tváří v tvář válce na Ukrajině a jejím důsledkům," píše se v prohlášení Říma. "Vzhledem k závažné humanitární krizi se lídři zavázali koordinovat pomoc ukrajinskému obyvatelstvu, které prchá před konfliktem, nebo těm, kteří uvázli v domovské zemi," dodala Draghiho kancelář.

Konferenční hovor lídrů podle agentury AP začal dnes v 16:14 SEČ a trval téměř hodinu, do 17:12. Itálie před telefonátem oznámila, že se debata bude týkat příprav čtvrteční schůze NATO, summitu Evropské unie a jednání zemí G7. Těch se osobně zúčastní i Biden. Americký prezident podle Bílého domu dnes se svými evropskými kolegy hovořil i o "brutální" strategii Ruska včetně útoků na civilní obyvatelstvo.

"Vedoucí představitelé potvrdili svůj trvalý závazek vojensky, diplomaticky a ekonomicky podporovat Ukrajinu a poskytnou demokraticky zvolené vládě v Kyjevě prostředky, které potřebuje k obraně," uvedla Johnsonova kancelář v prohlášení.

"Také se rozhodli zvýšit tlak na Rusko, aby zastavilo svou ničím nevyprovokovanou invazi, a to včetně zachování rozsáhlých a koordinovaných sankcí.

Od začátku války na Ukrajině ruská armáda ztratila jednoho generálmajora, sedm plukovníků, jednoho námořního kapitána prvního stupně, devět podplukovníků, 20 majorů a 70 nižších důstojníků. Vyplývá to z oznámení ruských představitelů a místních médií uvedla televize BBC.

Ačkoliv Rusko podle Ukrajiny od začátku války ztratilo kolem 15 tisíc vojáků, samo se k počtu zemřelých dlouho nevyjadřovalo. 2. března poprvé a zatím naposledy uvedlo, že na Ukrajině zahynulo 498 vojáků. Podle BBC se ale od té doby podařilo potvrdit jména 557 zabitých ruských vojáků.

Se zcela odlišnými odhady pak operují americké zpravodajské služby. Ty podle serveru The New York Times uvádí, že na Ukrajině již přišlo o život zhruba 7000 ruských vojáků.