Od začátku války Ruska proti Ukajině je to čtvrtý případ vyhoštění ruských diplomatů z Litvy, poznamenal server. V březnu Litva vyhostila čtyři ruské diplomaty "na znamení solidarity s Ukrajinou, čelící bezprecedentní vojenské agresi Ruska".

V dubnu se litevská vláda v reakci na zprávy o zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča za jeho okupace ruskými silami rozhodla snížit úroveň diplomatického zastoupení, odvolala svého velvyslance a nařídila ruskému velvyslanci Alexeji Isakovovi, aby opustil zemi. Vláda také rozhodla o uzavření ruského konzulátu v přístavním městě Klajpeda.

V říjnu Litva vyhostila ruského chargé d´affaires Sergeje Rjabokoně za "počínání a prohlášení neslučitelné s postavením diplomata". Náměstek ministra zahraničí podle Delfi vysvětlil, že šlo o reakci na diplomatovy výroky ohledně sovětského zásahu proti rodící se demokracii v Litvě z 13. ledna 1991, kdy sovětské jednotky s tanky obsadily budovy rozhlasu a televize ve Vilniusu. Během konfliktu zahynulo 13 civilistů (zahynul též jeden sovětský voják) a asi 700 lidí bylo zraněno.