Tvrdá omezení schválila lotyšská vláda na mimořádném zasedání dnes večer. Od 21. října do 15. listopadu bude také od 20:00 do 05:00 platit zákaz nočního vycházení, uvedl server Delfi.lv.

Po podzimních prázdninách budou od 1. listopadu chodit do škol jen žáci prvních až třetích tříd, ostatní se budou učit na dálku. Nadále by měly fungovat školky. Uzavřeny budou také všechny obchody s výjimkou těch, které prodávají základní zboží. Omezení se dotknou i služeb: uzavřou se kadeřnictví, salóny krásy a podniky veřejného stravování. Zakázány budou sportovní, zábavné a kulturní akce, včetně kin, divadel a koncertů. Omezení se bude týkat i jízd lidí z různých domácností v jednom autě, dodal portál.

Premiér Krišjánis Kariňš a ministr zdravotnictví Daniels Pavluts se omluvili všem občanům, kteří již jsou očkováni proti covidu-19. Připustili, že proces očkování v zemi fakticky selhal, což si vynutilo vyhlášení lockdownu. Pavluts přislíbil, že po 15. listopadu se život vrátí k normálu, ale nikoliv pro ty, kdo se do té doby nenechají očkovat, pro ně tvrdá omezení budou platit dál, dodal server Delfi.lv.

V Lotyšsku se infekce šíří nekontrolovaně a v nemocnicích je již více než 1100 pacientů s covidem-19. "Naše zdravotnictví je ohroženo," řekl předseda vlády.

Lotyšsko se stalo světovou jedničkou z hlediska nemocnosti na covid-19 poté, co během minulého týdne počet nemocných vzrostl skoro o 50 procent, dodal portál Delfi.