Britská vláda podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nectí své slovo a v praxi nedělá to, k čemu se sama zavázala. Proto dál trvají mezi Francií a Británií napjaté vztahy v otázkách rybolovu, migrace a bezpečnosti, řekl dnes šéf Elysejského paláce.
Macron na tiskové konferenci věnované převážně prioritám nadcházejícího francouzského předsednictví v EU také řekl, že Británie prosazovala bezpečnostní pakt mezi Británií, Austrálií a Spojenými státy (AUKUS), na jehož základě Canberra nedávno zrušila kontrakt na nákup francouzských ponorek.
Zrušení obchodu vyvolalo ve Francii vlnu rozhořčení a na adresu jejích spojenců v NATO se snášela obvinění ze zrady a bodnutí do zad. Dnes ale Macron poprvé veřejně obvinil Británii z toho, že byla "horlivým podporovatelem" dohody.
"Mohu ignorovat, že Britové byli, jak se zdá, horlivým podporovatelem kontraktu, který byl záměrně namířen proti zájmům Francie v Indopacifiku s cílem vytvořit exkluzivní alternativní vizi," prohlásil francouzský prezident.
Británie tvrdí, že záměrem paktu AUKUS nebylo podrytí jejích obranných vztahů s Francií.
Pokud jde o migrační krizi, která ještě více pošramotila vztahy mezi oběma zeměmi zejména po utonutí 27 migrantů minulý měsíc v Lamanšském průlivu, je podle Macrona na vině britská politika v oblasti pracovního trhu. Britský hospodářský model je založen na ilegální práci, řekl Macron a dodal, že problémy budou přetrvávat, dokud se tato politika nezmění.
Británie naopak zdůrazňuje, že k zamezení přílivu migrantů potřebuje spolupráci s Francií.
Macron se dnes ale pokusil také o smířlivější tón. "Miluji Británii, miluji její lidi, ale toužím po vládě, která s námi prostě bude chtít spolupracovat v dobré víře," prohlásila hlava francouzského státu.
Témata: Velká Británie, Emmanuel Macron
Související
22. listopadu 2024 12:55
19. listopadu 2024 13:36
19. listopadu 2024 11:16
18. listopadu 2024 9:29
15. listopadu 2024 12:10
14. listopadu 2024 13:59