reklama

Macron na tiskové konferenci věnované převážně prioritám nadcházejícího francouzského předsednictví v EU také řekl, že Británie prosazovala bezpečnostní pakt mezi Británií, Austrálií a Spojenými státy (AUKUS), na jehož základě Canberra nedávno zrušila kontrakt na nákup francouzských ponorek.

Zrušení obchodu vyvolalo ve Francii vlnu rozhořčení a na adresu jejích spojenců v NATO se snášela obvinění ze zrady a bodnutí do zad. Dnes ale Macron poprvé veřejně obvinil Británii z toho, že byla "horlivým podporovatelem" dohody.

"Mohu ignorovat, že Britové byli, jak se zdá, horlivým podporovatelem kontraktu, který byl záměrně namířen proti zájmům Francie v Indopacifiku s cílem vytvořit exkluzivní alternativní vizi," prohlásil francouzský prezident.

Británie tvrdí, že záměrem paktu AUKUS nebylo podrytí jejích obranných vztahů s Francií.

Pokud jde o migrační krizi, která ještě více pošramotila vztahy mezi oběma zeměmi zejména po utonutí 27 migrantů minulý měsíc v Lamanšském průlivu, je podle Macrona na vině britská politika v oblasti pracovního trhu. Britský hospodářský model je založen na ilegální práci, řekl Macron a dodal, že problémy budou přetrvávat, dokud se tato politika nezmění.

Británie naopak zdůrazňuje, že k zamezení přílivu migrantů potřebuje spolupráci s Francií.

Macron se dnes ale pokusil také o smířlivější tón. "Miluji Británii, miluji její lidi, ale toužím po vládě, která s námi prostě bude chtít spolupracovat v dobré víře," prohlásila hlava francouzského státu.