"Musíme s Ruskem mluvit o potravinové bezpečnosti. A tyto diskuze mohou být ospravedlněny úzkou spoluprací s generálním tajemníkem OSN, abychom dostali obilí z Oděsy," řekl Macron. Dodal ale, že v toto řešení nemá přílišnou důvěru. "Už jsem s prezidentem Putinem před pár týdny mluvil a rezoluci OSN k této věci přijmout nechtěl," uvedl francouzský prezident.

Lídři Německa, Francie a Itálie, kteří ve čtvrtek navštívili Ukrajinu a setkali se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, dříve čelili kritice za to, že jsou v podpoře Kyjeva příliš opatrní a hovory s Putinem legitimizují jeho činy.

V Kyjevě trojice lídrů společně s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem podpořila status kandidátské země EU pro Ukrajinu. V dnešním rozhovoru Macron uvedl, že Ukrajina by se normálně kandidátem stát nemohla.

"Děláme to, protože je válka. Cesta bude dlouhá, ale je to znamení naděje," řekl Macron a naznačil, že kandidátskou zemí by se mohlo stát i Moldavsko, které je také destabilizované separatismem.