Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron chce s Putinem mluvit vždy, když to bude užitečné

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron hodlá se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem hovořit "vždy, když to bude užitečné". Francie podle Macrona udělá vše pro to, aby Ukrajina válku vyhrála. Francouzský prezident to dnes řekl v rozhovoru s televizí BFM. Uvedl, že je například otevřený k debatě o dohodě, která by umožnila vyvážet obilí z ukrajinského přístavu Oděsa.

"Musíme s Ruskem mluvit o potravinové bezpečnosti. A tyto diskuze mohou být ospravedlněny úzkou spoluprací s generálním tajemníkem OSN, abychom dostali obilí z Oděsy," řekl Macron. Dodal ale, že v toto řešení nemá přílišnou důvěru. "Už jsem s prezidentem Putinem před pár týdny mluvil a rezoluci OSN k této věci přijmout nechtěl," uvedl francouzský prezident.

Lídři Německa, Francie a Itálie, kteří ve čtvrtek navštívili Ukrajinu a setkali se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, dříve čelili kritice za to, že jsou v podpoře Kyjeva příliš opatrní a hovory s Putinem legitimizují jeho činy.

V Kyjevě trojice lídrů společně s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem podpořila status kandidátské země EU pro Ukrajinu. V dnešním rozhovoru Macron uvedl, že Ukrajina by se normálně kandidátem stát nemohla.

"Děláme to, protože je válka. Cesta bude dlouhá, ale je to znamení naděje," řekl Macron a naznačil, že kandidátskou zemí by se mohlo stát i Moldavsko, které je také destabilizované separatismem.

Témata:  Emmanuel Macron Vladimír Putin

Související

Aktuálně se děje

27. listopadu 2025 13:54

Nikdy o pohřbu nemluvil. Freddie Mercury se ho dočkal před 34 lety

Fanoušci rockové muziky si v závěru letošního listopadu opět připomínají osobnost Freddieho Mercuryho. Na den přesně před 34 lety proběhlo neveřejné poslední rozloučení se zpěvákem britské kapely Queen. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Požár v Hongkongu

Tragédie v Hongkongu: Po požáru je 80 mrtvých a počet dál roste, policie začala zatýkat

Hongkongská policie naznačila, že nebezpečné lešení a pěnové izolační materiály použité během údržby mohly být příčinou rychlého šíření ničivého požáru v komplexu obytných věžových domů. Při požáru dosud zahynulo nejméně 83 lidí a přes 250 osob je stále pohřešováno. Hasiči i ve čtvrtek bojovali s intenzivním žárem a hustým kouřem, aby se dostali k lidem, kteří mohli být uvězněni ve vyšších patrech komplexu Wang Fuk Court. V pozdních hodinách dne byl z jednoho schodiště v šestnáctém patře jedné z věží zachráněn jeden přeživší.