Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron chce zakotvit právo na potrat ve francouzské ústavě

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prohlásil, že podporuje začlenění práva na potrat do ústavy, což by podle něj bylo signálem solidarity s ženami na celém světě.

Informovala o tom agentura AFP, podle které to Macron řekl při příležitosti Mezinárodního dne žen během slavnostního ceremoniálu na počest francouzské feministky a právničky tuniského původu Gisele Halimiové. Tato obhájkyně práva na interrupce zemřela v roce 2020 ve věku 93 let.

"Doufám, že síla tohoto poselství nám pomůže změnit naši ústavu a zakotvit v ní svobodu žen podstoupit potrat," řekl Macron. "Tím vyšleme univerzální poselství solidarity všem ženám, které dnes vidí tuto svobodu rozdrcenou," dodal.

Macronovo prohlášení přichází poté, co Nejvyšší soud USA loni v červnu zrušil přelomové rozhodnutí v kauze Roeová versus Wade z roku 1973, které stanovilo právo na potrat plošně v celých Spojených státech zhruba do 24. týdne těhotenství.

Obě komory francouzského parlamentu již hlasovaly pro zakotvení tohoto práva v ústavě, ačkoli Senát jej označil za "svobodu" a Národní shromáždění za "právo" na potrat. Macron uvedl, že návrh zákona o změně ústavy bude parlamentu předložen v nadcházejících měsících.

Jedná se o "vítězství feministických sdružení, která již léta požadují zakotvení potratů v ústavě", reagovala francouzská Nadace žen. Je to také "silný signál pro všechny ženy na světě", dodala.

V přelomovém případu z roku 1972 Halimiová dosáhl osvobození nezletilé, která byla souzena za potrat poté, co otěhotněla v důsledku znásilnění.

Témata:  Emmanuel Macron potraty Francie

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy