Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron je znepokojen přítomností ruských sil v Záporožské jaderné elektrárně

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonátu se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským vyjádřil znepokojení nad přítomností ruských sil v ukrajinské Záporožské jaderné elektrárně. Od elektrárny je v posledních dnech hlášeno ostřelování, z něhož se vzájemně obviňují Ukrajina i Rusko, a Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) varovala před možnou katastrofou.

Macron se v telefonátu zasadil o stažení ruských vojsk z jaderného zařízení a podpořil návrh MAAE, že do zařízení vyšle své odborníky. Oba prezidenti projednávali detaily této případné návštěvy.

Zelenskyj pak na twitteru napsal, že Macrona informoval o ruském "jaderném terorismu" v elektrárně. Zelenskyj, který označuje jednání ruských sil v souvislosti s elektrárnou za terorismus a vydírání, v pondělí vyzval světové společenství, aby nedopustilo havárii zařízení.

Prezidenti v dnešním telefonátu hovořili také o exportu ukrajinského obilí, které je nutné k zajištění světové potravinové bezpečnosti. Podle prohlášení Elysejského paláce vyjádřili spokojenost se současným ujednáním, které umožnilo obnovit vývoz obilí z ukrajinských černomořských přístavů. Přivítali, že dnes z Ukrajiny vyplulo pod záštitou OSN první plavidlo vezoucí obilí k africkému pobřeží v rámci humanitárního programu.

Ruské invazní síly obsadily Záporožskou jadernou elektrárnu na začátku března za dramatických okolností, kdy z Ukrajiny přicházely zprávy o tom, že útočící Rusové při prudkých bojích areál jaderného zařízení ostřelují. V jeho nejaderné části tehdy vypukl požár. Elektrárna je pod kontrolou ruských vojáků, její chod společně s pracovníky ruské státní energetické společnosti Rosatom stále zajišťují ukrajinští zaměstnanci.

Témata:  Emmanuel Macron Záporožská jaderná elektrárna

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:38

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí

Maďarské předsednictví v Radě Evropské unie se bortí. Členské státy zčásti bojkotují akce, které Budapešť pořádá. Summit ministrů zahraničních věcí a obrany byl z maďarské metropole přesunut do Bruselu. Neformálního setkání šéfů resortů spravedlnosti a vnitra se účastnili nižší úředníci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy