reklama

"Pokud se smíříme s tím, že Evropský parlament zasedá jen v Bruselu, budeme v háji, protože za deset let se všechno bude dít v Bruselu a lidi se mezi sebou budou bavit jen v Bruselu," prohlásil Macron.

Macron si minulý týden v dopise poslaném předsedovi Evropského parlamentu Davidovi Sassolimu stěžoval kvůli rozhodnutí, že se europoslanci prozatím kvůli pandemii covidu-19 budou scházet jen v Bruselu.

Podle smluv EU by se měli europoslanci dvanáctkrát do roka sejít na tři a půl dne ve Štrasburku, francouzském městě nedaleko hranice s Německem, které je považováno za symbol evropského smíření. Nicméně agentura Reuters připomíná, že podle unijních auditorů každoměsíční stěhování vyjde sedmadvacítku na 114 milionů eur (3,1 miliardy korun) ročně a jeho kritici už dlouho požadují, aby se s ním přestalo.

Poukazují i na to, že představuje zátěž pro životní prostředí. Každý takový návrh ovšem naráží na tvrdý odpor Francie, protože ve Štrasburku je na pravidelném příjezdu a přenocování zhruba 2500 politiků, jejich spolupracovníků, novinářů či lobbistů závislá řada podnikatelů.

reklama