Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron plánuje zvýšit výdaje na francouzskou armádu na 400 miliard eur

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes oznámil záměr do konce desetiletí francouzské výdaje na obranu. Uvedl, že na rozpočet francouzské armády chce v letech 2024 až 2030 vyčlenit více než 400 miliard eur (9,6 bilionu Kč), tedy o zhruba 100 miliard více než v letech 2019 až 2025, kdy činil 295 miliard eur. Informovala o tom agentura AFP.

Cílem návrhu obranného rozpočtu na roky 2019 až 2025 bylo začít znovu budovat kapacity po chronickém podfinancování v předchozích desetiletích, uvedl Macron. Nový rozpočet na roky 2024-2030 označil za "transformační" program, který má přizpůsobit armádu, aby mohla čelit měnícím se hrozbám a zohlednit dopady války na Ukrajině.

"Francie má a bude mít armádu připravenou na výzvy století," řekl Macron v projevu k vojákům na letecké základně Mont-de-Marsan na jihozápadě Francie. Upozornil také na hrozby hybridní války, rostoucí kybernetické útoky na kritickou infrastrukturu a pokračující nebezpečí terorismu.

Macron rovněž vyzval k modernizaci francouzského jaderného arzenálu. Chce, aby vojenská strategie Francie posílila roli země jako nezávislé globální mocnosti. Prezident řeč přednesl ve chvíli, kdy se v německém Ramsteine scházejí západní spojenci, aby jednali o další pomoci Ukrajině, která se od loňského února brání ruské ozbrojené agresi.

Témata:  Emmanuel Macron Francie

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy