reklama

Dostatečné zásobení země vakcínami pro oočkování všech zájemců šéf maďarské diplomacie označil za velký úspěch umožněný zajištěním dalších dodávek vakcín od americké společnosti Pfizer. Řekl to po jednání s ředitelem zastoupení firmy v Maďarsku a po dohodě, na jejímž základě si Budapešť u Pfizeru objednala dalších 10,8 milionu dávek. Již 20. zásilka, a to 334.000 dávek, by podle Szijjártóa měla do země dorazit ještě během dneška.

Ministr podle MTI zdůraznil, že "Maďarsko nepovažuje nákup vakcín za ideologickou otázku" a nakupuje vakcíny z "východu i západu". Díky tomu má dostatečné množství očkovacích látek a stalo se první zemí, kde se trh s vakcínami řídí nikoli zásobováním, ale zájmem.

V Maďarsku se jako v jediné zemi Evropské unie očkuje ruským přípravkem Sputnik V a vakcínami čínských firem Sinopharm a CanSino Biologics, jejichž používání zatím nedoporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Kromě toho se aplikují i preparáty společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

Podle vládního webu v pondělí přibylo v Maďarsku 726 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a nemoci covid-19 podlehlo dalších 137 lidí. V nemocnicích je nyní kvůli této chorobě 4739 pacientů, přičemž 549 musí být kvůli vážnému stavu napojeno na plicní ventilátory. Od vypuknutí pandemie se v zemi dosud infikovalo 223.802 lidí, z nichž 28.045 zemřelo.

reklama