Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Maďarsko vzkázalo Švédsku, že se pro vstup do NATO musí chovat jinak

Péter Szijjártó navštívil Česko
Péter Szijjártó navštívil Česko
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. Dnes to podle agentury AP řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó po schůzce se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Dodal, že případ, kdy pravicový aktivista nedávno před tureckou ambasádou ve Stockholmu spálil korán, je nepřijatelný.

"Jako křesťan a katolík musím říct, že pálit svatou knihu jiného náboženství je nepřijatelné," řekl šéf maďarské diplomacie a kritizoval vyjádření švédského premiéra, podle kterého je sice pálení koránu "hluboce neuctivé" a nepatřičné, ale zároveň se na to vztahuje ochrana svobody slova platná ve Švédsku. "Tvrdit, že pálení knihy je součástí svobody slova, je jednoduše naprostá hloupost," řekl Szijjártó a dodal, že "možná by se (Švédové) měli chovat jinak", pokud chtějí, aby Turecko podpořilo jejich vstup do NATO.

Spolu se Švédskem se o členství v NATO uchází i Finsko. Tyto dvě severské země přihlášku podaly loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Jakékoli rozšíření aliance musí schválit všichni její členové. Maďarsko a Turecko jsou poslední dva státy, které tak doposud neučinily.

Çavuşoglu řekl, že Turecko si stejně jako Maďarsko přeje rozšíření NATO, ale nyní "je pro něj nemožné potvrdit vstup Švédska". AP připomíná, že Ankara také Švédsko kritizuje za to, že podle ní nedostatečně postupuje proti kurdským skupinám, které Turecko považuje za teroristické.

Szijjártó řekl, že maďarský parlament bude o vstupu Švédska a Finska jednat v únoru, kdy se sejde na své první letošní schůzi. Maďarsko má podle něho "jasný postoj" ohledně rozšíření aliance o tyto dvě země, ale nechce nijak ovlivňovat Turecko.

Témata:  Péter Szijjártó Švédsko Maďarsko NATO (Severoatlantická aliance)

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 19:51

Ruská armáda je větší o 15 procent, než když napadla Ukrajinu. Varuje americký generál

Bez ohledu na výsledek války na Ukrajině bude Rusko větší, smrtelnější a více rozzlobené na Západ než bylo před jeho invazí. Prohlásil řekl ve středu nejvyšší americký generál.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy