







"Jako křesťan a katolík musím říct, že pálit svatou knihu jiného náboženství je nepřijatelné," řekl šéf maďarské diplomacie a kritizoval vyjádření švédského premiéra, podle kterého je sice pálení koránu "hluboce neuctivé" a nepatřičné, ale zároveň se na to vztahuje ochrana svobody slova platná ve Švédsku. "Tvrdit, že pálení knihy je součástí svobody slova, je jednoduše naprostá hloupost," řekl Szijjártó a dodal, že "možná by se (Švédové) měli chovat jinak", pokud chtějí, aby Turecko podpořilo jejich vstup do NATO.
Spolu se Švédskem se o členství v NATO uchází i Finsko. Tyto dvě severské země přihlášku podaly loni na jaře v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Jakékoli rozšíření aliance musí schválit všichni její členové. Maďarsko a Turecko jsou poslední dva státy, které tak doposud neučinily.
Çavuşoglu řekl, že Turecko si stejně jako Maďarsko přeje rozšíření NATO, ale nyní "je pro něj nemožné potvrdit vstup Švédska". AP připomíná, že Ankara také Švédsko kritizuje za to, že podle ní nedostatečně postupuje proti kurdským skupinám, které Turecko považuje za teroristické.
Szijjártó řekl, že maďarský parlament bude o vstupu Švédska a Finska jednat v únoru, kdy se sejde na své první letošní schůzi. Maďarsko má podle něho "jasný postoj" ohledně rozšíření aliance o tyto dvě země, ale nechce nijak ovlivňovat Turecko.