Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Masakr v Burkině Faso: Islamisté zabíjeli civilisty, musela být nasazena armáda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Ozbrojení útočníci v úterý zavraždili v Burkině Faso 35 civilistů, většina z nich byly ženy, a sedm příslušníků tamních bezpečnostních složek. Dvacet lidí bylo zraněno. Při potlačení útoku přišlo o život 80 "teroristů", informoval podle agentury AFP generální štáb této západoafrické země.

Útočníci napadli zároveň vojenskou základnu i civilisty. Útok byl podle armády nebývale silný, trval několik hodin a nasazena při něm byla i armádní letadla. Došlo k němu poblíž městě Arbinda na severu země. Úřady uvedly, že při něm zabavily sto motocyklů a velké množství výzbroje a střeliva.

Burkina Faso se přes čtyři roky potýká s rostoucími násilnostmi převážně na severu a východě svého území. Místní úřady je většinou připisují ozbrojeným islamistickým skupinám, které tam pronikají ze sousedního Mali. Některé jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida, jiné na organizaci Islámský stát.

Od roku 2015 si i stále častější a krvavější útoky islamistů vyžádaly v Burkině Faso podle OSN více než 700 mrtvých. Dalších 500.000 lidí kvůli nim muselo opustit své domovy. Jen za první polovinu letošního roku zažila země tolik extremistických útoků jako za celý loňský rok.

Témata:  Burkina Faso teroristické útoky v Burkina Faso

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.