Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Masakr v Burkině Faso: Islamisté zabíjeli civilisty, musela být nasazena armáda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Ozbrojení útočníci v úterý zavraždili v Burkině Faso 35 civilistů, většina z nich byly ženy, a sedm příslušníků tamních bezpečnostních složek. Dvacet lidí bylo zraněno. Při potlačení útoku přišlo o život 80 "teroristů", informoval podle agentury AFP generální štáb této západoafrické země.

Útočníci napadli zároveň vojenskou základnu i civilisty. Útok byl podle armády nebývale silný, trval několik hodin a nasazena při něm byla i armádní letadla. Došlo k němu poblíž městě Arbinda na severu země. Úřady uvedly, že při něm zabavily sto motocyklů a velké množství výzbroje a střeliva.

Burkina Faso se přes čtyři roky potýká s rostoucími násilnostmi převážně na severu a východě svého území. Místní úřady je většinou připisují ozbrojeným islamistickým skupinám, které tam pronikají ze sousedního Mali. Některé jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida, jiné na organizaci Islámský stát.

Od roku 2015 si i stále častější a krvavější útoky islamistů vyžádaly v Burkině Faso podle OSN více než 700 mrtvých. Dalších 500.000 lidí kvůli nim muselo opustit své domovy. Jen za první polovinu letošního roku zažila země tolik extremistických útoků jako za celý loňský rok.

Témata:  Burkina Faso teroristické útoky v Burkina Faso

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy