López Obrador svou výzvu adresoval Bidenovi poté, co mexická policie za poslední týden zastavila několik organizovaných pochodů migrantů směrem k hranici s USA.

"Nejpozději příští týden (Bidenovi) zašlu dopis, protože nemůžeme jen zadržovat či bránit ve vstupu, ale musíme se zaměřit na příčiny migrace," uvedl López Obrador. Podle něj by USA měly spustit program šestiměsíčních pracovních víz pro obyvatele zemí Střední Ameriky, odkud pochází velký počet lidí, kteří se snaží nelegálně překročit hranici mezi Mexikem a USA. Mexický prezident by také chtěl, aby Spojené státy rozšířily program na obnovu lesů, který vymyslel López Obrador a USA ho v Mexiku financují.

Za posledních sedm dnů stovky migrantů na jihu Mexika vytvořily několik organizovaných pochodů, a snažili se tak dostat na sever k hranici s USA. Jednalo se zřejmě o lidi ze sousedních zemí a z Haiti. Migranti si stěžují na špatné životní podmínky v jižním Mexiku a na pomalé zpracování žádostí o azyl, které v zemi podali. Mexická policie ale pochody zastavila a proti tomu poslednímu i tvrdě zasáhla.

López Obrador hájil přístup úřadů, které se snaží, aby migranti neopustili stát Chiapas na jihu země. Podle něj jim na severní hranicí hrozí nebezpečí a porušování lidských práv ze strany kriminálních organizací a převáděčů.

Představitelé vlády USA již dříve řekli, že Spojené státy jsou ochotné investovat do rozvojových projektů ve středoamerických státech. Po tamních vládách ale chtějí, aby zavedly přísnou protikorupční politiku. Jednání s těmito zeměmi prezident Biden svěřil viceprezidentce Kamale Harrisové.