Vesmír je tak obrovský, že zkrátka není možné, aby život existoval pouze na Zemi. Britskému listu The Observer to řekla někdejší astronautka Helen Sharmanová, která se v roce 1991 podívala do vesmíru jako první občan Británie. Podle ní také nelze vyloučit přítomnost cizí formy života na naší planetě.
"Mimozemšťané existují, o tom nemůže být pochyb," míní 56letá chemička, která aktuálně působí na Královské univerzitě v Londýně. "Ve vesmíru kolem nás je tolik miliard hvězd, že nutně musí existovat množství různých forem života. Budou vypadat jako vy a já, složené z uhlíku a dusíku? Možná ne. Je možné, že jsou právě teď tady, a my je jenom nevidíme," pokračovala Helen Sharmanová.
Rodačka ze severoanglického Sheffieldu se v květnu roku 1991 stala prvním Britem v kosmu, když společně se sovětskými astronauty Anatolijem Arcebarským a Sergejem Krikaljovem odletěla na několik dní na vesmírnou stanici Mir. Na palubě orbitálního komplexu se věnovala vědeckým experimentům.
"Není nic krásnějšího než pohled na Zemi z tak velké výšky. Nikdy nezapomenu na to, když jsem ji poprvé uviděla," vylíčila Sharmanová. Skoro 25 let byla jediným britským občanem, který zažil jedinečný výhled z oběžné dráhy. Další Brit se do vesmíru podíval až na konci roku 2015.
"Když letěl do kosmu Tim (Timothy) Peake, někteří lidé na mě prostě zapomněli," povzdechla si v novém rozhovoru Sharmanová. Uvedla, že ji lidé často označují za první britskou ženu ve vesmíru, ačkoli v tomto ohledu předběhla i všechny britské muže.
Pobyt v kosmu jí prý ukázal, co je v životě skutečné cenné. "Tam nahoře jsme měli vše, co jsme potřebovali k přežití: správnou teplotu, jídlo a pití, bezpečí. Vůbec jsem nemyslela na fyzické vlastnictví, které jsem měla na Zemi. Když jsme přelétali nad určitými částmi světa, vždycky jsme mysleli na své blízké dole pod námi," řekla Sharmanová.
Témata: UFO, vesmir, Velká Británie
Související
15. července 2023 10:57
26. listopadu 2021 8:50
26. června 2021 9:00
24. června 2020 9:15
16. června 2020 12:27