Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministerstvo: Neexistují údaje, zda vakcína na pravé neštovice funguje na opičí

Ministerstvo zdravotnictví
Ministerstvo zdravotnictví
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které se začaly šířit i mimo Afriku. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Odborníci ale usuzují, že díky podobnosti viru by účinné být mohly. ČTK to řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Lidé očkovaní v ČR před rokem 1980, kdy se plošná vakcinace ukončila, ale podle něj už prakticky žádnou ochranu nemají. Podle stanoviska Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně mohou ale vakcíny zabránit vážnému průběhu nemoci.

"Data o účinnosti vakcíny proti pravým neštovicím na opičí neštovice jsou velice limitovaná. Lze usuzovat, ze díky podobnosti viru by účinné být mohly. Otázka je, zda jsou dostupné v ČR," uvedl Chlíbek. Ministerstvo zdravotnictví s dotazem odkázalo na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

V Evropě je podle Chlíbka registrovaná vakcína Imvanex, podle infektologické společnosti v USA je schválená i pro prevenci opičích neštovic. Podává se preventivně lidem, kteří jsou v riziku kontaktu s nákazou - jako jsou zdravotníci, laboratorní pracovníci nebo ošetřovatelé zvířat. Dostávají ji také lidé, kteří byli s nemocným v kontaktu.

"Data o účinnosti původní vakcíny používané v Československu na opičí neštovice nejsou dostupné. Lidé očkovaní do roku 1980 již ochranu prakticky nemají," dodal. Podle odborné společnosti infekčního lékařství chrání vakcína proti pravým neštovicím proti těm opičím zhruba z 85 procent. "V Česku bylo očkování ukončeno v roce 1980, ochrana trvá více než 20 let a přestože klesá s časem, mohlo by zabránit závažnému průběhu opičích neštovic. Případné využití starších zásob vakcín nelze doporučit pro riziko závažných komplikací," uvádí její stanovisko.

Opičí neštovice jsou vzácné virové onemocnění podobné lidským neštovicím, obvykle ale mají mírnější projevy. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dnes uvedlo, že riziko všeobecného rozšíření infekce v populaci je "velmi slabé", ale je "zvýšené" u lidí s více sexuálními partnery. Odborníci upozorňují, že k přenosu je třeba dlouhodobý a blízký kontakt.

V ČR se podle informací Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dnes potvrdilo první podezření u pacienta, který pobýval na hudebním festivalu v Antverpách. Další dva vzorky laboratoře prověřují. Osoby, které cestovaly spolu s nakaženým a jeho blízké kontakty, mají podle pražských hygieniků nařízenou 21denní karanténu. Mají monitorovat svůj zdravotní stav a zdržet se sexuálních a dalších blízkých kontaktů.

Opičí neštovice jsou endemické pro centrální a západní Afriku a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) lze jejich šíření v jiných částech světa zastavit. Epidemioložka WHO Maria Van Kerkhoveová v pondělí uvedla, že například v Evropě situaci "je možné mít pod kontrolou". V "neendemických" zemích podle ní dosud bylo zaznamenáno téměř 200 potvrzených a podezřelých případů.

Podle SZÚ se opičí neštovice projevují horečkou, zimnicí, bolestmi hlavy, svalů, zad, vyčerpáním, zduřením lymfatických uzlin a vyrážkou. Onemocnění trvá dva až čtyři týdny, inkubační doba je 6 až 16 dní, může být až 21 dní. Většina lidí se uzdraví, podle studií z Afriky činí smrtnost asi 3,6 %.

Témata:  opičí neštovice očkování Ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy