Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ministři bukurešťské devítky začali jednat o dopadech války na NATO

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Neformální pracovní večeří a diskusí o ruské agresi vůči Ukrajině a jejích dopadech na transatlantické vztahy dnes v polské Lodži začal summit ministrů zahraničí devíti zemí východního křídla Severoatlantické aliance, takzvané bukurešťské devítky (B9). Českou delegaci vede ministr Jan Lipavský. Hlavní část jednání je na programu v pátek dopoledne.

Mezi tématy večerního neformálního setkání byla také pokračující politická a vojenská podpora Ukrajiny, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.

Dvoudenní summit v centrálním Polsku provázejí rozsáhlá bezpečnostní opatření. Palác Izraele Poznańského, kde sídlí muzeum města Lodže a kde se dnes ministři setkali, obklopovala policejní auta a desítky policistů. Příjezdy diplomatických kolon z letiště také komplikovaly dopravu v centru města.

Členy uskupení B9 jsou kromě Česka také Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko. Skupina vznikla v roce 2015 v reakci na tehdejší agresivní kroky Ruska vůči Ukrajině.

Témata:  Jan Lipavský válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.