Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minsk tvrdí, že sankce EU budou kontraproduktivní

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Bělorusko je připraveno na rovnoprávný dialog s Evropskou unií. Ale sankce, které chystá EU proti Minsku kvůli migrační krizi na hranici s Polskem, jsou "beznadějné a kontraproduktivní". Prohlásil to dnes podle běloruské státní tiskové agentury Belta běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej v telefonickém rozhovoru s místopředsedou Evropské komise a šéfem unijní diplomacie Josephem Borrellem.

Borrell dříve varoval, že Brusel se chystá v pondělí přitvrdit sankce a potrestat všechny aerolinky, cestovní kanceláře a hodnostáře podílející se na přepravě migrantů do Běloruska, odkud se běženci snaží dostat do EU.

Makej podle komuniké ministerstva informoval Borrella o krocích, které Bělorusko podniká s cílem omezit přílivu migrantů z Asie, Afriky a Blízkého východu a poskytnout humanitární pomoci běžencům na hranicích. Ministr "potvrdil zájem o co nejrychlejší vyřešení migrační krize", uvedla Belta.

Borrell na twitteru uvedl, že upozornil běloruského ministra na zoufalou situaci migrantů na hranicích. "Lidské životy musí být chráněny a musí být povolen přístup humanitárních organizací. Nynější situace je nepřijatelná a musí přestat. Lidi nesmí být používáni jako zbraň," zdůraznil podle agentury AFP.

Tisíce migrantů nyní živoří na běloruském území v táborech u hranic s Polskem a Litvou v naději, že se jim podaří dostat se do EU. Polsko, Pobaltí a EU obviňují autoritářský režim Alexandra Lukašenka z odpovědnosti za tuto krizi. A také z toho, že migranty využívá jako zbraň v hybridní válce proti EU v odvetě za sankce, které unie dříve uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv při potlačování protestů proti režimu a za falšování voleb. Sankce jsou i reakcí na incident s vynuceným přistáním letadla na lince z Atén do Vilniusu v Minsku, kde úřady zadržely opozičního novináře, cestující na palubě stroje.

Minsk veškerou odpovědnost odmítá a obviňuje naopak Západ. Stejně si počíná i nejbližší Lukašenkův spojenec, ruský prezident Vladimir Putin. Ten podle dnešních zpráv ruských médií prohlásil, že Moskva je ochotna pomoci vyřešení migrační krize na polsko-běloruské hranici. Obviňování Ruska, že ke vzniku krize samo přispělo, ovšem odmítl jako "přání přeložit problém z bolavé hlavy na zdravou". Krizi podle Putina zavinili svým počínáním sami Evropané, kteří pro ni vytvořili politické, vojenské a ekonomické předpoklady, a Rusko s tím nemá naprosto nic společného.

"Když slyším prohlášení či obvinění na naši adresu, chci všem říci: starejte se o vlastní problémy, nepřenášejte na druhé své problémy, které si mají vyřešit vaše úřady. Ale jsme připraveni všemožně napomoci k řešení, samozřejmě pokud na nás bude něco záležet," řekl Putin v televizi podle listu Kommersant. Ten připomněl, že polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že za migrační krizí na bělorusko-polských hranicích stojí Rusko. Shodný názor vyjádřila také britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová.

Témata:  Bělorusko sankce EU

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy