Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Minsk tvrdí, že sankce EU budou kontraproduktivní

Bělorusko
Bělorusko
Foto: Pixabay

Bělorusko je připraveno na rovnoprávný dialog s Evropskou unií. Ale sankce, které chystá EU proti Minsku kvůli migrační krizi na hranici s Polskem, jsou "beznadějné a kontraproduktivní". Prohlásil to dnes podle běloruské státní tiskové agentury Belta běloruský ministr zahraničí Uladzimir Makej v telefonickém rozhovoru s místopředsedou Evropské komise a šéfem unijní diplomacie Josephem Borrellem.

Borrell dříve varoval, že Brusel se chystá v pondělí přitvrdit sankce a potrestat všechny aerolinky, cestovní kanceláře a hodnostáře podílející se na přepravě migrantů do Běloruska, odkud se běženci snaží dostat do EU.

Makej podle komuniké ministerstva informoval Borrella o krocích, které Bělorusko podniká s cílem omezit přílivu migrantů z Asie, Afriky a Blízkého východu a poskytnout humanitární pomoci běžencům na hranicích. Ministr "potvrdil zájem o co nejrychlejší vyřešení migrační krize", uvedla Belta.

Borrell na twitteru uvedl, že upozornil běloruského ministra na zoufalou situaci migrantů na hranicích. "Lidské životy musí být chráněny a musí být povolen přístup humanitárních organizací. Nynější situace je nepřijatelná a musí přestat. Lidi nesmí být používáni jako zbraň," zdůraznil podle agentury AFP.

Tisíce migrantů nyní živoří na běloruském území v táborech u hranic s Polskem a Litvou v naději, že se jim podaří dostat se do EU. Polsko, Pobaltí a EU obviňují autoritářský režim Alexandra Lukašenka z odpovědnosti za tuto krizi. A také z toho, že migranty využívá jako zbraň v hybridní válce proti EU v odvetě za sankce, které unie dříve uvalila na Lukašenkův režim kvůli porušování lidských práv při potlačování protestů proti režimu a za falšování voleb. Sankce jsou i reakcí na incident s vynuceným přistáním letadla na lince z Atén do Vilniusu v Minsku, kde úřady zadržely opozičního novináře, cestující na palubě stroje.

Minsk veškerou odpovědnost odmítá a obviňuje naopak Západ. Stejně si počíná i nejbližší Lukašenkův spojenec, ruský prezident Vladimir Putin. Ten podle dnešních zpráv ruských médií prohlásil, že Moskva je ochotna pomoci vyřešení migrační krize na polsko-běloruské hranici. Obviňování Ruska, že ke vzniku krize samo přispělo, ovšem odmítl jako "přání přeložit problém z bolavé hlavy na zdravou". Krizi podle Putina zavinili svým počínáním sami Evropané, kteří pro ni vytvořili politické, vojenské a ekonomické předpoklady, a Rusko s tím nemá naprosto nic společného.

"Když slyším prohlášení či obvinění na naši adresu, chci všem říci: starejte se o vlastní problémy, nepřenášejte na druhé své problémy, které si mají vyřešit vaše úřady. Ale jsme připraveni všemožně napomoci k řešení, samozřejmě pokud na nás bude něco záležet," řekl Putin v televizi podle listu Kommersant. Ten připomněl, že polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že za migrační krizí na bělorusko-polských hranicích stojí Rusko. Shodný názor vyjádřila také britská ministryně zahraničí Elizabeth Trussová.

Témata:  Bělorusko sankce EU

Aktuálně se děje

7:30

Americký Senát schválil balíček pomoci pro Ukrajinu a Izrael ve výši 95 miliard dolarů

Americký Senát v úterý pozdě večer schválil balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů. Prezident Joe Biden přislíbil dnešní podpis balíčku, a že nové dodávky zbraní budou rychle doručeny do válečné zóny, protože Rusko dosahuje úspěchů na bojišti, uvedl server Euronews.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy