Vakcína od Moderny se tak stává po přípravku od firem Pfizer a BioNTech druhou očkovací látkou povolenou v Evropské unii ke třetímu použití.

EMA dnes také oznámila, že vedlejší účinky po aplikaci třetí dávky této vakcíny jsou podobné jako po druhé dávce. Švédsko a Dánsko na začátku října přestaly tímto preparátem očkovat lidi narozené po roce 1991 kvůli vzácným vedlejším účinkům. Podle švédského zjištění se u mladých dospělých a mladistvých očkovaných touto látkou zvýšil počet případů myokarditidy a perikarditidy, tedy zánětu srdeční svaloviny nebo vaku obklopujícího srdce.

Naše rozhodnutí vychází ze "zjištění, že třetí dávka Spikevaxu podaná šest až osm měsíců po druhé dávce vedla ke zvýšení protilátek u lidí, jimž se už jejich úroveň začala snižovat," uvedla EMA ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Agentura ve svém dnešním oznámení také sdělila, že bude nadále sledovat bezpečnost a účinnost přípravku Spikevax.

Už 4. října EMA schválila používání třetích dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, o posílení imunity lidí naočkovaných jednodávkovou vakcínou firmy Johnson & Johnson má EMA rozhodovat podle agentury Reuters v příštích týdnech.