reklama

Sopka leží v provincii Východní Nusa Tenggara na ostrově Lembata. O její činnosti dnes informoval mluvčí agentury pro katastrofy Raditya Jati. Neví o žádných zraněných ani mrtvých, ale erupce podle něj vyvolala mezi lidmi v okolí paniku.

Ili Lewotolok je aktivní s přestávkami od roku 2017. Dnes indonéské středisko pro vulkanologické a geologické rizikové jevy zvýšilo úroveň nebezpečí v okolí Ili Lewotoloku na druhý nejvyšší stupeň na čtyřstupňové škále.

Ili Lewotolok se zvedá do výšky 5423 metrů a je nyní třetí chrlící sopkou v Indonésii - kromě ní je to i Merapi na Jávě a Sinabung na Sumatře. Agentura AP píše, že v Indonésii je více než 120 aktivních sopek. Podle Reuters může v případě aktivních sopek na erupci dojít i po několika týdnech nebo měsících.

V souvislosti se situací kolem Ili Lewotoloku agentura pro řešení katastrof vyzvala lidi z okolních vesnic i turisty, aby se drželi v nejméně čtyřkilometrové vzdálenosti od kráteru a byli si vědomi nebezpečí jedovatých plynů a stékající lávy.

reklama