Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Monarchie obstála, Karel III. si vedl hůř. Britové odpovídali v průzkumu

Král Charles III.
Král Charles III.
Foto: Instagram The Royal Family

Většina Britů nadále podporuje státní zřízení své země. Navzdory tomu, že má konstituční monarchie vysokou podporu, ale král Karel III. tak oblíbený není. Nejvíce s ním mají problém mladí lidé, uvedl server BBC.

Průzkum mezi 4600 respondenty ukázal, že 58 procent dotázaných souhlasí se zachováním monarchie v Británii. Svobodné volby hlavy státu by si přálo jen 26 procent respondentů.

Nejmenší podporu má monarchie u mladých lidí, kde ji podporuje jen třetina dotázaných ve věku 18–24. Naopak 38 procent z nich by preferovala volenou hlavu státu.

Alarmující je počet lidí, kteří se o královskou rodinu nezajímají. Mezi mladými Brity to je 78 procent dotázaných. 

Mezi staršími lidmi má naopak britská královská rodina velikou podporu. Ve věkové skupině 50–64 let ji podporuje 67 procent lidí a u Britů starších 65 let monarchii podporuje 78 procent dotázaných.

Průzkum také ukázal, že skoro polovina Britů se domnívá, že Karel III. není v dostatečném kontaktu s veřejností. Nejvyšší je toto číslo u mladých, kde má stejný názor 59 procent respondentů.

Témata:  Král Charles III. Velká Británie

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy