reklama

Mluvčí polské vlády Piotr Müller dnes před novináři potvrdil, že zrušení premiérovy cesty do Budapešti souvisí se sporem s Čechy o důl Turów. Babiš novinářům před odletem z Maďarska řekl, že se mu nechce věřit, že by kvůli tomu Morawiecki nedorazil. Nejde podle něj o politickou, ale odbornou záležitost. Polská vláda je podle polského tisku blízko k tomu, aby rozhovory s českou vládou přerušila, a polští vyjednávači zvažují zrušení páteční cesty do Prahy k dalšímu kolu jednání o dolu Turów.

České návrhy jsou totiž podle nich nákladnější než pokuta, kterou za pokračování v těžbě vyměřil Polsku unijní soud. Mluvčí polské vlády ale dnes uvedl, že kabinet počítá s tím, že rozhovory v krátké době dospějí k dohodě.

České ministerstvo životního prostředí však nemá informace o tom, že by polská strana na setkání nedorazila. "Normálně počítáme se zítřejším (pátečním) jednáním a další jednání mají probíhat příští týden tři dny," řekla ČTK mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. O tom, jaký by byl postup Česka, kdyby Polsko jednání odmítlo, nechtěla spekulovat.

V maďarské metropoli dnes začal 4. budapešťský demografický summit, jehož hlavním tématem je Rodina: klíč k udržitelnosti. Záměrem je diskutovat o podpoře mladých rodin a vytváření co nejlepších podmínek pro zvyšování porodnosti, aby se zamezilo stárnutí populace.

Účast na této vrcholné schůzce původně plánoval i Morawiecki, než se rozhodl, že nepojede. Polsko tak na akci zastupovala ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová. "Naše činnost v mezinárodních záležitostech je soustředěna na otázku (dolu Turów), a proto se premiér rozhodl odvolat svou návštěvu. Polsko podnikne další kroky s cílem spor ukončit, s využitím stávajících právních a politických nástrojů," řekl vládní mluvčí podle agentury PAP.

"Mně se tomu ani nechce věřit, protože to jednání není na úrovni premiérů. My o tom nikdy nejednali, jednají experti," řekl Babiš. V pátek je podle něj v plánu další zasedání k Turówu, za Česko jednají náměstci ministrů zahraničních věcí a životního prostředí, uvedl.

"Naše strana se snažila dlouho jednat s polskou stranou, ta to odmítala a bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Je potřeba se domluvit. Povinností mojí a našich kolegů je bojovat za české zájmy, bojujeme za české obyvatele v Libereckém kraji," doplnil předseda české vlády. Země visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) podle něj musí držet spolu.

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí květnového soudního příkazu okamžitě přerušit těžbu v dole Turów. Toto předběžné rozhodnutí unijní soud vydal po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

V úterý Morawiecki rozhodnutí Soudního dvoru EU o udělení pokuty Polsku důrazně odmítl jako špatné a slíbil, že Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost. Premiér zároveň obvinil Česko, že se v řešení sporu chová "absolutně bez dobré vůle".

"Vláda je blízká přerušení rozhovorů s Čechy," napsal dnes list Dzienik Gazeta Prawna na svém webu. Podle listu polští vyjednávači vážně zvažují odvolání páteční návštěvy. "Vzhledem k postoji Čechů uvažujeme o tom, zda další jednání mají vůbec smysl," řekl deníku nejmenovaný zdroj z polské vlády. Potvrdil, že i odvolání cesty premiéra Morawieckého do Budapešti "je reakcí na postoj Čechů".

Deník napsal, že i předchozí jednání o Turówu, které se mělo konat minulý týden, bylo také odvoláno. Češi podle něj tvrdili, že se tak stalo proto, že Poláci nepřipravili příslušné dokumenty, polská strana naopak přesvědčovala o tom, že za situaci jsou zodpovědní jižní sousedé.

Podle zmíněného zdroje by přistoupení na české návrhy "bylo dražší" než každodenní placení pokut Bruselu, a to tím spíše, že prý Češi od počátku jednání stupňují finanční požadavky.

Odlišné stanovisko dnes podle polských médií vyjádřil vládní mluvčí. "Počítáme, že jednání s Čechy ohledně Turówa, která pokračují, skončí v nejbližší době podpisem dohody," řekl na tiskové konferenci mluvčí Piotr Müller. Dodal, že Polsko nemůže souhlasit s uzavřením dolu a vyvoláním energetické krize u statisíců a dokonce milionů Poláků a desetitisíců podniků. Vláda se podle mluvčího vynasnaží, aby spor dospěl ke smírnému řešení.

Müller podle agentury PAP uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40-50 milionů eur, o které byl dnes informován rovněž český velvyslanec v Polsku.