Kyjev údajnou dohodu o evakuačním koridoru zatím nekomentoval a informace o dění na místě není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

"Aktuálně je v platnosti režim klidu (zbraní) a je otevřený humanitární koridor, kterým jsou ranění ukrajinští vojáci přepravovaní do zdravotnických zařízení v Novoazovsku," citovala z komuniké ruského ministerstva obrany agentura AFP.

Ještě dnes v dopoledních hodinách ale uvedl zástupce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko na sociální síti Telegram, že se ruští vojáci pokoušejí dostat do bunkrů v Azovstalu, které stále hájí ukrajinští obránci, anebo zablokovat východy z nich.

"Mariupol, Azovstal. Rusové se nepřestali pokoušet vstoupit dovnitř nebo zablokovat východy z bunkrů. Většina jejich pozemních operací se odehrává na perimetru kolem továrny," napsal Andrjuščenko.

Dodal také, že zprávy, které šíří samozvaná Doněcká lidová republika například o tom, že se vzdalo deset bojovníků pluku Azov, jsou falešné. "Když budete věřit zdrojům okupantů, tak už zajali každého (bojovníka) v Mariupolu třikrát," uvedl Andrjuščenko.

V areálu Azovstalu bylo podle ukrajinských zdrojů o víkendu asi 600 raněných, kteří tam přežívali v nehygienických podmínkách, bez dostatku léků, pitné vody a jídla. Kyjev dnes uvedl, že ocelárny, které jsou poslední baštou ukrajinských obránců v Mariupolu, byly nadále těžce ostřelovány. Z areálu na břehu Azovského moře byli už dříve evakuovány ženy, děti a starci.

Zbývající ukrajinští bojovníci se odmítají vzdát a volají po zajištění evakuace do míst mimo kontrolu Rusů, tyto snahy jsou však zatím neúspěšné. Bojovníci hájící ocelárny se obávají, že nemohou věřit jakýmkoli ruským slibům a zárukám, které byly v minulých týdnech opakovaně porušovány. Mají také informace o zabíjení a mučení zajatých ukrajinských vojáků, které se objevují z dalších míst, kterými ruské okupační síly prošly.

Turecká vláda o víkendu navrhla, že pomůže Ukrajince přepravit přes Azovské moře a Černé moře do Istanbulu. V Azovstalu zřejmě zůstávají stovky ukrajinských bojovníků.