reklama

Uvedený údaj 22.000 obětí nelze nezávisle ověřit, poněvadž nezávislý tisk nemá do města přístup a obyvatelé Mariupolu obsazeného ruskými vojáky se bojí komunikovat s médii, podotkla CNN. Naposledy starosta Vadym Bojčenko v první polovině dubna sdělil, že počet civilních obětí v Mariupolu se odhaduje na 21.000.

"Mariupol je nyní město duchů," řekl Andrjuščenko v rozhovoru s novinářkou CNN. Město se podle jeho informací v určitých ohledech propadlo zpět do středověku. "Ve městě je úplná tma. Jediná světla pocházejí od ruských vojáků a hlídek. Všude je pach smrti a kouře," řekl.

Lidé se po Mariupolu mohou pohybovat jen se speciální propustkou a mají velmi omezený kontakt s okolním světem; mobilní spojení je obnovováno postupně.

Pohřby jsou nyní ve městě podle Andrjuščenka komplikované. Ruští představitelé totiž požadují, aby mrtví byli nejprve dopraveni do márnice a aby osoba, která se o tělo přihlásí, na kameru uvedla, že nebožtík zemřel rukou ukrajinských vojáků.

Mariupol byl po několik měsíců dějištěm tvrdých bojů mezi ukrajinskými silami na jedné straně a ruskými vojáky a proruskými separatisty na straně druhé. Poslední baštou ukrajinského odporu byly ocelárny Azovstal. Minulý pátek ale velitel pluku Azov, který se podílel na jejich obraně, uvedl, že ukrajinské velení dalo vojákům v Azovstalu rozkaz boje ukončit.