Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Starosta Mariupolu: Lidé ve městě jsou na hranici smrti kvůli nedostatku vody

Ocelárna Azovstal v Mariupolu.
Ocelárna Azovstal v Mariupolu.
Foto: reprofoto El País

Asi 100.000 obyvatel ukrajinského Mariupolu, kteří zůstali ve městě, je na hranici smrti kvůli nedostatku vody. Rusové ji vydávají jednou týdně, uvedl starosta Vadym Bojčenko.

Ukrajinští představitelé Mariupolu, který v květnu ovládly ruské síly, již dříve upozorňovali, že zásobování vodou ve městě je přerušeno. Problém je i s dodávkami jídla.

"Okupanti teď vydávají vodu jednou týdně. Obyvatelé na ni stojí frontu čtyři nebo osm hodin," citovala radnice na sociálních sítích starostu. "Jsou na hranici smrti. Je to humanitární katastrofa," podtrhl Bojčenko.

Starosta doplnil, že obyvatelé města mají jen omezený přístup k potravinám. V Mariupolu podle něj nefunguje ani plynové osvětlení a kanalizace.

Poradce starosty Petr Andrjuščenko o víkendu sdělil, že situace je natolik špatná, že lidé v Mariupolu nabírají vodu z louží. Starosta v rozhovoru s ruskou redakcí BBC kromě toho tento měsíc uvedl, že ve městě se šíří cholera.

Témata:  Mariupol Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.