Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva odsoudila tvrzení vdovy, že Putin může za smrt Navalného

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Kreml odsoudil v úterý prohlášení vdovy po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalnému, podle níž je za smrtí jejího manžela ruský prezident Vladimir Putin.

"Samozřejmě jsou to naprosto nepodložená a grobianská obvinění proti hlavě ruského státu. Ale vzhledem k tomu, že Julija Navalná ovdověla teprve před několika dny, to nebudu komentovat," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ve videovzkazu, který si na internetu prohlédly miliony lidí, Navalná přislíbila, že bude pokračovat v boji svého manžela za svobodu Ruska. "Před třemi dny zabil Vladimir Putin mého manžela Alexeje Navalného," prohlásila Navalná v proslovu.

Peskov také odmítl pondělní výzvy Evropské unie k mezinárodnímu vyšetřování Navalného smrti. EU k tomu vyzvala po zasedání ministrů zahraničních věcí členských států, kterému předsedal šéf evropské diplomacie Josep Borrell a kde byla hostkou právě Navalná. "Takové požadavky obecně nepřijímáme a už vůbec ne od pana Borrella," řekl Peskov.

V reakci na otázku o stovkách Rusů zadržených v posledních dnech na vzpomínkových akcích za Navalného Peskov řekl: "Bezpečnostní složky jednají v souladu s právem."

Ruští vyšetřovatelé oznámili právníkům a matce zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného, že jeho tělo jim prozatím nevydají. Jak na sociálních sítích informovala Navalného mluvčí Kira Jarmyšová, tělo bude ještě 14 dní podrobováno jakémusi "chemickému zkoumání".

Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je nyní uloženo v márnici okresní nemocnice ve sibiřském městě Salechard. Podle informací, které zveřejnil v neděli nezávislý deník Novaja Gazeta Europa s odvoláním na nejmenované zdroje, se pitva ještě neuskutečnila.

Salechard, hlavní město Jamalskoněneckého autonomního okruhu s více než 50 000 obyvateli, je od trestanecké kolonie Polární vlk, kde Navalnyj zemřel, vzdáleno vzdušnou čarou asi 50 kilometrů severozápadně, a leží za polárním kruhem.

Jeden pracovník záchranné služby pro server sdělil, že kolegové ho informovali o nálezu modřin na Navalného těle, které byly způsobeny ještě za jeho života, pravděpodobně při resuscitaci. "Na základě zkušeností mohu říci, že taková zranění vznikají při křečích," uvedl.

Další informace naznačují, že Navalnyj měl modřiny na hrudi, což by mohlo svědčit o pokusech o masáž srdce. Podle pracovníka stanice první pomoci bylo tělo Navalného nejprve převezeno do nedalekého města Labytnangi, ale večer 16. února bylo přemístěno do okresní nemocnice v Salechardu. Místní patologové ale nejsou oprávněni provádět pitvy. Těla zemřelých v trestaneckých koloniích jsou obvykle přepravena na Úřad soudního lékařství.

Místní taxikář uvedl, že na letišti v Salechardu přistály 17. února dva lety mimo plán, což může značit příjezd specialistů určených k provedení pitvy Navalného těla.

Ruská vězeňská služba informovala o úmrtí Navalného, přičemž uvedla, že mu bylo po vycházce nevolno a téměř okamžitě ztratil vědomí. Přivolaní zdravotníci se pokoušeli oživit Navalného po dobu více než půl hodiny, ale nebyli úspěšní.

Matce zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného bylo sděleno, že jejího syna postihl "syndrom náhlého úmrtí." Informovaly o tom v sobotu Navalného spolupracovníci, píše agentura Reuters.

Témata:  Rusko Alexej Navalnyj Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy