Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva opět zakročila proti portálu Meduza, označila ho za nežádoucí organizaci

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Ruské úřady označily mediální projekt Meduza za nežádoucí organici. Meduza o tom dnes informovala na svém webu. Ten je jedním z nejpopulárnějších zpravodajských portálů v Rusku, jeho redakce ale sídlí v lotyšské Rize. Zařazení mediálního projektu mezi nežádoucí organizace znamená, že za spolupráci s ním nyní bude ruským občanům hrozit trestní stíhání.

Organizacím, které jsou označeny za nežádoucí, se také fakticky zakazuje působení v Rusku. Na černé listině nežádoucích organizací se dříve ocitly také například redakce investigativního projektu Bellingcat nebo ruských internetových magazínů Projekt a The Insider.

Už v roce 2021 ruské úřady Meduze značně ztížily práci, když ji označily za takzvaného zahraničního agenta, podotklo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Redakce tehdy zůstala bez inzerentů, musela se vzdát svých kanceláří v Rize i Moskvě, snížit výdaje a omezit spolupráci s externími spolupracovníky. Média zařazená mezi zahraniční agenty musejí také doprovázet každé své sdělení patřičným upozorněním a podléhají přísnější úřední kontrole.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu je navíc přístup k webu Meduzy z Ruska blokován a její čtenáři musejí používat službu VPN nebo jiné nástroje, aby blokaci obešli.

Zařazení mezi nežádoucí organizace vysvětlila ruská generální prokuratura tím, že Meduza údajně představuje "hrozbu pro základy ústavního pořádku a bezpečnosti Ruska". To je podle Rádia Svobodná Evropa formulace, k níž se v podobných případech prokuratura hojně uchyluje.

Přidání Meduzy na seznam nežádoucích organizací v červenci veřejně požadoval zakladatel ruské soukromé vojenské Wagnerovy (v ruské přepisu Vagnerovy) společnosti Jevgenij Prigožin, připomněla agentura Reuters. Ve svém dopise zaslaném ruskému generálnímu prokurátorovi web kritizoval za způsob, jakým informuje o válce na Ukrajině.

Témata:  Rusko

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy