Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Moskva pustila diplomatku za zadrženým novinářem Gershkovichem

Rusko, Kreml
Rusko, Kreml
Foto: Pixabay

Americká velvyslankyně v Rusku Lynne Tracyová se v pondělí setkala s reportérem deníku Wall Street Journal Evanem Gershkovichem. Informoval o tom britský deník Guardian. Stalo se tak teprve podruhé od jeho zadržení na konci března.

Tracyová navštívila novináře v moskevské věznici Lefortovo. Poprvé se s ním viděla v dubnu, kdy obvinila Rusko z "diplomacie s rukojmími". Americký ministr zahraničí Antony Blinken ve čtvrtek řekl, že USA se snaží získat konzulární přístup k zadrženému každý den.

Gershkovich byl zadržen 29. března ve městě Jekatěrinburg na Urale. Ve vazbě čeká na soud, u kterého mu za údajnou špionáž hrozí až 20 let. Novinář je prvním zástupcem profese, jehož Rusko z těchto důvodů zatklo od konce studené války.

Reportér amerického deníku v červnu neuspěl se svým odvoláním proti prodloužení vazby. Rusko obviňuje novináře ze špionáže, on vinu odmítá. Omezen na svobodě už je přes tři měsíce.

Moskva podle deníku říká, že není možná žádná výměna vězňů či zadržených, dokud nepadne verdikt v Gershkovichově případu. Termín soudu zatím nebyl určen.

Témata:  Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. dubna 2025 15:10

21. dubna 2025 14:42

Papež František zemřel, co bude dál? Po pohřbu zasedne konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Truchlí nejen věřící. Smrt papeže Františka je rána pro boj s extrémním počasím

Úmrtí papeže Františka je nejen ztráta pro katolickou církev, ale také pro celosvětové ekologické a sociální hnutí. Tento argentinský jezuita a první papež z Latinské Ameriky se totiž stal klíčovou postavou boje za klimatickou spravedlnost. Jeho vliv na globální debatu o ochraně životního prostředí byl natolik výrazný, že ho jako hlavního inspirátora označuje většina nábožensky motivovaných klimatických aktivistů.