Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na covid-19 zemřelo v Evropě přes 170 tisíc lidí. Itálie má nejhorší za sebou, řekl Conte

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Evropě s covidem-19 zemřelo již více než 170.000 lidí. Vyplývá to z dat, která ke dnešku shromáždila agentura AFP. Téměř tři čtvrtiny všech evropských obětí pandemie pochází jen ze čtyř zemí: Británie, Itálie, Francie a Španělska. Na celém světě si pandemie covidu-19 vyžádala již přes 328.000 mrtvých.

Podle AFP dnes ve 14:30 SELČ evropské státy evidovaly celkem 170.032 úmrtí spojených s nákazou koronavirem SARS-CoV-2.

Nejhůře je na tom Británie, kde podle posledních vládních statistik zemřelo s covidem-19 35.704 lidí, následuje Itálie (32.330), Francie (28.132) a Španělsko (27.888). Potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí Evropa 1,96 milionu.

Celosvětově se infekce potvrdila u více než pěti milionů lidí. Nejvyšší celkový počet případů hlásí nyní Spojené státy (přes 1,5 milionu), Rusko (přes 317.000) a Brazílie (přes 290.000). Mrtvých v souvislosti s koronavirem mají nejvíce USA (přes 93.000).

Itálie se, pokud jde o pandemii covidu-19, dostala z nejhoršího, prohlásil dnes podle agentury AP italský premiér Giuseppe Conte. Přísná karanténní opatření v zemi se pomalu uvolňují a podle ministerského předsedy je třeba do nové fáze vstoupit s důvěrou a odpovědností. Jak dodal, Itálie v rámci úsilí o "znovunastartování ekonomiky" otevře své hranice pro obyvatele celé Evropské unie od 3. června a nebude vyžadovat povinnou karanténu.

Conte již minulou středu zkritizoval uzavírání cestovních paktů mezi jednotlivými státy EU v době koronavirové pandemie. Jak uvedl, takové smlouvy povedou ke zničení evropského jednotného trhu a jsou pro Itálii znevýhodněním, které si nenechá líbit. Reagoval tak na prohlášení některých zemí, že uvažují o tom, že nejprve budou přijímat turisty jen z omezeného počtu sousedních států.

O tři dny později řekl, že "v případě povzbudivé bilance" se italské hranice otevřou pro obyvatele zemí schengenského prostoru. Postoj země k povinné karanténě ale zůstával nejasný, poznamenala americká CNN. Ve svém dnešním prohlášení tak italský premiér celou věc upřesnil s tím, že vše platí pro občany celé EU plus i pro Brity. Všichni, kdo přijedou do Itálie, budou muset mít roušky a bude třeba, aby dodržovali společenský odstup, dodal Giuseppe Conte.

"Můžeme říci, že to nejhorší je za námi," řekl Conte před poslanci. Šéf kabinetu hovořil rovněž o opatřeních, která mají pomoci firmám i domácnostem překonat důsledky koronavirové krize. Prohlásil, že banky "toho mohou a musí dělat více, zejména pokud jde o urychlení procedur v souvislosti s poskytováním státem podporovaných půjček".

Podle středečních údajů šedesátimilionová země od února eviduje 32.330 úmrtí s covidem-19 a 227.364 potvrzených případů nákazy. V počtu úmrtí je Itálie třetí na světě po Británii a Spojených státech, v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem je šestá.

V květnu začal Řím postupně uvolňovat omezení, která vláda zavedla pro celou zemi jako první v Evropě 9. března. Uvolňování začalo 4. května, od tohoto týdne úřady povolily otevření malých obchodů, restaurací, barů, muzeí či knihoven a věřící mohli v pondělí poprvé po dvou měsících do kostela na mši.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Itálie Giuseppe Conte EU

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.