Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na covid-19 zemřelo v Evropě přes 170 tisíc lidí. Itálie má nejhorší za sebou, řekl Conte

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Evropě s covidem-19 zemřelo již více než 170.000 lidí. Vyplývá to z dat, která ke dnešku shromáždila agentura AFP. Téměř tři čtvrtiny všech evropských obětí pandemie pochází jen ze čtyř zemí: Británie, Itálie, Francie a Španělska. Na celém světě si pandemie covidu-19 vyžádala již přes 328.000 mrtvých.

Podle AFP dnes ve 14:30 SELČ evropské státy evidovaly celkem 170.032 úmrtí spojených s nákazou koronavirem SARS-CoV-2.

Nejhůře je na tom Británie, kde podle posledních vládních statistik zemřelo s covidem-19 35.704 lidí, následuje Itálie (32.330), Francie (28.132) a Španělsko (27.888). Potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí Evropa 1,96 milionu.

Celosvětově se infekce potvrdila u více než pěti milionů lidí. Nejvyšší celkový počet případů hlásí nyní Spojené státy (přes 1,5 milionu), Rusko (přes 317.000) a Brazílie (přes 290.000). Mrtvých v souvislosti s koronavirem mají nejvíce USA (přes 93.000).

Itálie se, pokud jde o pandemii covidu-19, dostala z nejhoršího, prohlásil dnes podle agentury AP italský premiér Giuseppe Conte. Přísná karanténní opatření v zemi se pomalu uvolňují a podle ministerského předsedy je třeba do nové fáze vstoupit s důvěrou a odpovědností. Jak dodal, Itálie v rámci úsilí o "znovunastartování ekonomiky" otevře své hranice pro obyvatele celé Evropské unie od 3. června a nebude vyžadovat povinnou karanténu.

Conte již minulou středu zkritizoval uzavírání cestovních paktů mezi jednotlivými státy EU v době koronavirové pandemie. Jak uvedl, takové smlouvy povedou ke zničení evropského jednotného trhu a jsou pro Itálii znevýhodněním, které si nenechá líbit. Reagoval tak na prohlášení některých zemí, že uvažují o tom, že nejprve budou přijímat turisty jen z omezeného počtu sousedních států.

O tři dny později řekl, že "v případě povzbudivé bilance" se italské hranice otevřou pro obyvatele zemí schengenského prostoru. Postoj země k povinné karanténě ale zůstával nejasný, poznamenala americká CNN. Ve svém dnešním prohlášení tak italský premiér celou věc upřesnil s tím, že vše platí pro občany celé EU plus i pro Brity. Všichni, kdo přijedou do Itálie, budou muset mít roušky a bude třeba, aby dodržovali společenský odstup, dodal Giuseppe Conte.

"Můžeme říci, že to nejhorší je za námi," řekl Conte před poslanci. Šéf kabinetu hovořil rovněž o opatřeních, která mají pomoci firmám i domácnostem překonat důsledky koronavirové krize. Prohlásil, že banky "toho mohou a musí dělat více, zejména pokud jde o urychlení procedur v souvislosti s poskytováním státem podporovaných půjček".

Podle středečních údajů šedesátimilionová země od února eviduje 32.330 úmrtí s covidem-19 a 227.364 potvrzených případů nákazy. V počtu úmrtí je Itálie třetí na světě po Británii a Spojených státech, v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem je šestá.

V květnu začal Řím postupně uvolňovat omezení, která vláda zavedla pro celou zemi jako první v Evropě 9. března. Uvolňování začalo 4. května, od tohoto týdne úřady povolily otevření malých obchodů, restaurací, barů, muzeí či knihoven a věřící mohli v pondělí poprvé po dvou měsících do kostela na mši.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Itálie Giuseppe Conte EU

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy