Italská pobřežní stráž zachránila 45 utečenců, kteří byli na pokraji sil po potopení svého člunu. Papež František uvedl, že opakující se tragické nehody lodí s migranty jsou bolestnou ráznou, která postihuje celé lidstvo.

V sobotu na Lampedusu zakotvilo 27 lodí s 718 lidmi na palubě. Přijímací centrum na ostrově, které je schopné pojmout zhruba 400 osob, nyní hostí více než 2000 lidí. Kromě toho byla téměř tisícovka z nich dnes ráno převezena trajektem do sicilských přístavů Porto Empedocle a Trapani.

Podle statistik překročil počet migrantů, kteří dorazili do Itálie po moři, letos hranici 96 000. V porovnání se zhruba 45 000 migrantů, kteří dorazili loni ve stejném období, je to značný nárůst.

Nejčastějšími trasami pro migrace jsou cesty z pobřeží Tuniska a Libye. Lampedusa se nachází relativně blízko afrického pobřeží, což z ní činí dosažitelný cíl pro migranty a uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře. Je vzdálena zhruba 200 kilometrů od tuniského pobřeží, což zajišťuje relativně krátkou cestu přes moře.

Lampedusa je také součástí italského území a Evropské unie, což vytváří perspektivu lepších životních podmínek a možností pro uprchlíky, kteří unikají ze zemí postižených konflikty, chudobou nebo pronásledováním. Itálie má právní rámec a instituce, které mohou poskytovat ochranu a podporu uprchlíkům.

Ostrov má přijímací centra a zařízení pro migranty a uprchlíky, kde jsou poskytovány základní služby, jako je strava, zdravotní péče a ubytování. Tato centra jsou často prvním kontaktem migrantů s evropským územím.

Lampedusa přitom nebyla vždy tolik vyhledávaným místem pro migraci. Před několika desítkami let byla častým místem pro příjezd turistů. Avšak změny v geopolitické situaci, konflikty na Blízkém východě a v severní Africe a nárůst nelegální migrace do Evropy změnily její roli.