Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na italský ostrov Lampedusa připlulo za víkend tisíc migrantů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na italském ostrově Lampedusa se výrazně zhoršuje situace s migranty. Od soboty jich dorazilo dohromady více než 1000 na téměř čtyřiceti lodích, uvedla agentura ANSA.

Italská pobřežní stráž zachránila 45 utečenců, kteří byli na pokraji sil po potopení svého člunu. Papež František uvedl, že opakující se tragické nehody lodí s migranty jsou bolestnou ráznou, která postihuje celé lidstvo.

V sobotu na Lampedusu zakotvilo 27 lodí s 718 lidmi na palubě. Přijímací centrum na ostrově, které je schopné pojmout zhruba 400 osob, nyní hostí více než 2000 lidí. Kromě toho byla téměř tisícovka z nich dnes ráno převezena trajektem do sicilských přístavů Porto Empedocle a Trapani.

Podle statistik překročil počet migrantů, kteří dorazili do Itálie po moři, letos hranici 96 000. V porovnání se zhruba 45 000 migrantů, kteří dorazili loni ve stejném období, je to značný nárůst.

Nejčastějšími trasami pro migrace jsou cesty z pobřeží Tuniska a Libye. Lampedusa se nachází relativně blízko afrického pobřeží, což z ní činí dosažitelný cíl pro migranty a uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře. Je vzdálena zhruba 200 kilometrů od tuniského pobřeží, což zajišťuje relativně krátkou cestu přes moře.

Lampedusa je také součástí italského území a Evropské unie, což vytváří perspektivu lepších životních podmínek a možností pro uprchlíky, kteří unikají ze zemí postižených konflikty, chudobou nebo pronásledováním. Itálie má právní rámec a instituce, které mohou poskytovat ochranu a podporu uprchlíkům.

Ostrov má přijímací centra a zařízení pro migranty a uprchlíky, kde jsou poskytovány základní služby, jako je strava, zdravotní péče a ubytování. Tato centra jsou často prvním kontaktem migrantů s evropským územím.

Lampedusa přitom nebyla vždy tolik vyhledávaným místem pro migraci. Před několika desítkami let byla častým místem pro příjezd turistů. Avšak změny v geopolitické situaci, konflikty na Blízkém východě a v severní Africe a nárůst nelegální migrace do Evropy změnily její roli.

Témata:  Itálie uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy