Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na lodi s 180 uprchlíky panuje napětí, množí se pokusy o sebevraždu

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Šest ze 180 uprchlíků na záchranné lodi Ocean Viking se pokusilo o sebevraždu. Na plavidle, jemuž italské ani maltské přístavy nedaly povolení zakotvit a jež se nyní nachází poblíž Sicílie, zavládla podle posádky nebezpečná situace. Někteří z běženců ohrožují ostatní uprchlíky i posádku.

Na plavidle byl proto vyhlášen mimořádný stav a posádka stále žádá o povolení k zakotvení. Sedm předchozích bylo zamítnuto.

Na Ocean Viking čekají běženci zachránění ve Středozemním moři mezi 25. až 30. červnem při čtyřech různých operacích. Podle nevládní organizace SOS Méditerranée, která plavidlo provozuje, byla první skupina zachráněna v mezinárodních vodách, zbylé ve vodách Malty. Mezi uprchlíky je jedna těhotná a 25 nezletilých, z nich 17 je bez doprovodu dospělého.

Podle SOS Méditerranée někteří uprchlíci hrozí sebepoškozením, další vyvolávají potyčky s ostatními. Dva skočili v sebevražedném úmyslu z paluby do moře, odkud byli znovu zachráněni, třem se podařilo ve skoku včas zabránit a jeden uprchlík se pokusil zabít na palubě. Charitativní organizace toto chování a údajně zhoršující se duševní stav pasažérů přisuzuje neřešení situace a nejistotě, již uprchlíci prožívají. "Situace na palubě se zhoršila do té míry, že už není zaručena bezpečnost 180 zachráněných ani posádky," uvedla organizace.

Itálie a Malta shodně postupují přísně proti soukromým záchranářským plavidlům, jelikož touto činností podle nich povzbuzují převaděče, kteří uprchlíky na lodě umísťují v Libyi. Požadují také, aby se o problém s uprchlíky podělily další evropské země, protože většina běženců údajně stejně směřuje do severněji položených evropských států.

Témata:  uprchlíci loď Ocean Viking

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.