reklama

Jednapadesátiletý Rita dnes překonal svůj vlastní rekord z roku 2019. Tehdy uvedl, že po 25. výstupu se již nebude pokoušet o další. Od ostatních horolezců ho dělí náskok nejméně čtyř výstupů. Jednadvacetkrát se mohli z vrcholu Mount Everestu rozhlédnout dva další šerpové.

První letošní skupina lezců po zledovatělé cestě k vrcholu upevňovala lana, aby se později tento měsíc mohly stejnou trasou vydat stovky dalších lidí. Povolení k výstupu bylo letos uděleno 408 zahraničním adeptům. V minulém roce byly přístupové cesty z Nepálu i Číny na vrchol kvůli pandemii koronaviru uzavřeny. Agentura Reuters uvádí, že poslední úspěšný výstup na Mount Everest se uskutečnil v roce 2019.

Rita pokořil Everest poprvé v roce 1994 a na horu vysokou 8848,86 metru od té doby šplhá téměř každý rok. Mezi známé průvodce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními šerpy doprovázejícími cizince na vrchol Everestu. Kromě nejvyšší hory světa Rita zdolal i další známé himálajské osmitisícovky, například K2, Čo-Oju, Manaslu nebo Lhoce.

Etnikum Šerpů, žijící vysoko v Himálaji, provádí horolezce po nejvyšších horách světa už od 50. let. Z původně pasteveckého společenstva udělala ideální průvodce a nosiče odolnost, znalost místní krajiny i návyk na vysokou nadmořskou výšku.

Tradiční trasu po jihovýchodním hřebeni poprvé zavedli Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953, kteří na Everestu stanuli jako první na světě. Před pandemií se Nepál potýkal s obrovským přílivem horolezců, kteří chtěli zdolat nejvyšší horu světa, což vedlo někdy ke smrtelným neštěstím. V roce 2018 dosáhlo vrcholu Everestu rekordních 885 lidí, 644 přitom využilo k výstupu nepálskou trasu. Jedenáct horolezců na svazích Everestu zemřelo, z toho nejméně čtyři úmrtí jsou připisována přelidnění trasy, uvedla dříve agentura AFP. Aby se Nepál vyhnul podobnému problému, zvýšil poplatek za povolení k výstupu. Horolezci také musí předložit potvrzení, že před pokusem o zdolání Everestu trénovali v oblastech s nadmořskou výškou nejméně 6500 metrů.