Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Mount Everestu padl rekord, šerpa uskutečnil 25. výstup

Mount Everest
Mount Everest
Foto: www.wikipedia.org

Šerpa Kami Rita dnes znovu pokořil rekord v největším počtu výstupů na Mount Everest, když na něj vystoupal již po 25. Rita a dalších 11 horských průvodců stanuli na vrcholu nejvyšší hory světa jako letošní první skupina horolezců, informovala agentura AP.

Jednapadesátiletý Rita dnes překonal svůj vlastní rekord z roku 2019. Tehdy uvedl, že po 25. výstupu se již nebude pokoušet o další. Od ostatních horolezců ho dělí náskok nejméně čtyř výstupů. Jednadvacetkrát se mohli z vrcholu Mount Everestu rozhlédnout dva další šerpové.

První letošní skupina lezců po zledovatělé cestě k vrcholu upevňovala lana, aby se později tento měsíc mohly stejnou trasou vydat stovky dalších lidí. Povolení k výstupu bylo letos uděleno 408 zahraničním adeptům. V minulém roce byly přístupové cesty z Nepálu i Číny na vrchol kvůli pandemii koronaviru uzavřeny. Agentura Reuters uvádí, že poslední úspěšný výstup na Mount Everest se uskutečnil v roce 2019.

Rita pokořil Everest poprvé v roce 1994 a na horu vysokou 8848,86 metru od té doby šplhá téměř každý rok. Mezi známé průvodce patřil i jeho otec, který byl mezi prvními šerpy doprovázejícími cizince na vrchol Everestu. Kromě nejvyšší hory světa Rita zdolal i další známé himálajské osmitisícovky, například K2, Čo-Oju, Manaslu nebo Lhoce.

Etnikum Šerpů, žijící vysoko v Himálaji, provádí horolezce po nejvyšších horách světa už od 50. let. Z původně pasteveckého společenstva udělala ideální průvodce a nosiče odolnost, znalost místní krajiny i návyk na vysokou nadmořskou výšku.

Tradiční trasu po jihovýchodním hřebeni poprvé zavedli Edmund Hillary a Šerpa Tenzing Norkej v roce 1953, kteří na Everestu stanuli jako první na světě. Před pandemií se Nepál potýkal s obrovským přílivem horolezců, kteří chtěli zdolat nejvyšší horu světa, což vedlo někdy ke smrtelným neštěstím. V roce 2018 dosáhlo vrcholu Everestu rekordních 885 lidí, 644 přitom využilo k výstupu nepálskou trasu. Jedenáct horolezců na svazích Everestu zemřelo, z toho nejméně čtyři úmrtí jsou připisována přelidnění trasy, uvedla dříve agentura AFP. Aby se Nepál vyhnul podobnému problému, zvýšil poplatek za povolení k výstupu. Horolezci také musí předložit potvrzení, že před pokusem o zdolání Everestu trénovali v oblastech s nadmořskou výškou nejméně 6500 metrů.

Témata:  Mount Everest horolezectví

Související

Aktuálně se děje

12:13

Asadův pád zasadil těžkou ránu Rusku

Pád režimu Bašára Asada je nejen historickým zlomem pro Sýrii, ale také vážnou ranou prestiži Ruska. Po téměř desetiletí právě ruská vojenská síla držela syrského prezidenta u moci, ale během několika dramatických dní se situace zcela obrátila. Damašek padl, Asad byl sesazen a podle zpráv odletěl do Moskvy, kde mu bylo uděleno azyl na „humanitárních základech“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.