Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína kvůli koronaviru zrušila jarní horolezeckou sezónu na Mount Everestu

Mount Everest.
Mount Everest.
Foto: www.wikipedia.org

Čína zrušila jarní horolezeckou sezónu na nejvyšší vrchol světa Mount Everest. Důvodem pro zákaz vstupu z tibetské strany jsou obavy z epidemie covidu-19. O pátečním rozhodnutí informovala tisková agentura Nová Čína.

Nepálské úřady nejvyšší horu světa loni v březnu uzavřely kvůli pandemii, letos ale vydaly rekordních 408 povolení k výstupu na její 8848 metrů vysoký vrchol, třebaže se země nadále potýká s pandemií. Přestože v Číně se pandemie zdá být pod kontrolou, vydaly čínské úřady letos jen několik málo povolenek pro vstup na horu. Agentura Reuters zmiňuje 21 povolenek pro čínské horolezce, AP píše o povolení pro 38 lidí.

Čína v reakci na rychlé šíření viru v Nepálu již před týdnem oznámila, že z preventivních důvodů natáhne na vrcholu Everestu lano, kterým zabrání kontaktu horolezců stoupajících z nepálské strany s těmi z Číny. Krátce po začátku lezecké sezony letos v dubnu se nemoc covid-19 objevila i v základním táboře, odkud bylo několik horolezců evakuováno.

Na Mount Everest vystoupilo více než 6000 horolezců od roku 1953, kdy nejvyšší horu světa jako první zdolali Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. O život ve stěnách hory přišlo 311 lidí.

Témata:  Mount Everest Čína

Související

Aktuálně se děje

14:02

Česští fanoušci motorsportu se mohou radovat: Roman Staněk se vrací do Formule 2

Český závodník Roman Staněk nezažil v letošním roce v sérii formule 2 nejlepší období a předčasně opustil tým Trident po Velké ceně Itálie. Nyní ale přichází s vynikající zprávou pro své fanoušky – oznámil, že se příští rok vrátí do formule 2.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy

Syrské opoziční jednotky v Aleppu

Den po dni: Jak dokázali povstalci ovládnout Sýrii za pouhý týden?

Povstalecké síly v Sýrii během pouhého týdne zcela proměnily situaci v zemi a svrhly režim prezidenta Bašára al-Asada, který vládl pevnou rukou více než padesát let. Útoky, koordinované především islamistickou skupinou Hay'at Tahrir al-Šám (HTS), postupovaly rychlostí, která šokovala svět, a zahrnovaly obsazení vojenských základen, osvobození vězňů a dobytí klíčových měst včetně hlavního města Damašku.