Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína kvůli koronaviru zrušila jarní horolezeckou sezónu na Mount Everestu

Mount Everest.
Mount Everest.
Foto: www.wikipedia.org

Čína zrušila jarní horolezeckou sezónu na nejvyšší vrchol světa Mount Everest. Důvodem pro zákaz vstupu z tibetské strany jsou obavy z epidemie covidu-19. O pátečním rozhodnutí informovala tisková agentura Nová Čína.

Nepálské úřady nejvyšší horu světa loni v březnu uzavřely kvůli pandemii, letos ale vydaly rekordních 408 povolení k výstupu na její 8848 metrů vysoký vrchol, třebaže se země nadále potýká s pandemií. Přestože v Číně se pandemie zdá být pod kontrolou, vydaly čínské úřady letos jen několik málo povolenek pro vstup na horu. Agentura Reuters zmiňuje 21 povolenek pro čínské horolezce, AP píše o povolení pro 38 lidí.

Čína v reakci na rychlé šíření viru v Nepálu již před týdnem oznámila, že z preventivních důvodů natáhne na vrcholu Everestu lano, kterým zabrání kontaktu horolezců stoupajících z nepálské strany s těmi z Číny. Krátce po začátku lezecké sezony letos v dubnu se nemoc covid-19 objevila i v základním táboře, odkud bylo několik horolezců evakuováno.

Na Mount Everest vystoupilo více než 6000 horolezců od roku 1953, kdy nejvyšší horu světa jako první zdolali Edmund Hillary a šerpa Tenzing Norkej. O život ve stěnách hory přišlo 311 lidí.

Témata:  Mount Everest Čína

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 4:00

Předpověď počasí na příští týden. Zásadní změnu nečekejte

I příští týden přinese v Česku příjemné letní teploty. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.