Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sto let poté ožila největší záhada horolezectví. Jde o prvenství na Everestu

Mount Everest
Mount Everest
Foto: Depositphotos

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

Mělo by zřejmě jít o ostatky Andrewa Irvina, informoval časopis National Geographic. Irvine se v červnu 1924 pokusil zdolat vrchol nejvyšší hory na planetě s kolegou Georgem Mallorym, jehož tělo se našlo už před čtvrtstoletím, tedy v roce 1999. 

K nynějšímu objevu pomohl úbytek sněhu a ledu v Himálajích, který je způsobený klimatickou změnou. Tým dokumentaristů našel na vrcholu ledovce Rongbuk botu se zachovaným zbytkem chodidla. Při bližším průzkumu byla objevena ponožka s červeným štítkem, na němž bylo vyšité jméno A.C. Irvine. 

Objev by mohl pomoci k rozluštění jedné z největších záhad horolezectví. Není totiž jasné, zdali se Irvinovi a Mallorymu nepovedlo zdolat vrchol Mount Everestu. K potvrzenému prvovýstupu došlo až v roce 1953, kdy uspěli Edmund Hillary a Tenzing Norgay. 

Členové Irvinovy rodiny nabídly vzorky DNA, aby mohla být potvrzena identita nalezených ostatků. Praneteř Julie Summersová věří, že by objev mohl pomoci k dopovězení celého příběhu obou dobrodruhů. 

Dvojici britských horolezců naposledy viděli členové expedice 8. června 1924 v odpoledních hodinách. Irvine a Mallory toho dne začali s posledním úsekem výstupu na vrchol hory, přičemž byli několik set metrů pod nejvyšším bodem. Předpokládá se, že Irvine měl u sebe i fotoaparát, který se však zatím nenašel. 

Témata:  Mount Everest horolezectví

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.